SON DAKİKA: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NTV’nin sorularını yanıtlıyor

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 07.09.2021 tarih ve 10:07 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. SON DAKİKA: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NTV’nin sorularını yanıtlıyor

makale içerik

SON DAKİKA: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NTV’nin sorularını yanıtlıyor

SON DAKİKA: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NTV’nin sorularını yanıtlıyor

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündemi değerlendiriyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV’de gündemi değerlendiriyor.  

AFGANİSTAN’DA TALİBAN DÖNEMİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan ile ilgili;

“Afganistan’da Taliban’ın hükümet kurma çalışmaları var. Taliban Pençşir hariç bölgeye hakim oldu. Buradaki çatışmaların iç savaşa neden olmamasını umuyoruz. Ülkede ekonomik sıkıntı ve açlık var. BM’in gıda stokunun bitmek üzere olduğunu görüyoruz. Bizim de Kızılay’ımız bölgeye yardımlarını yapıyor. Bölgede terör sorunu da var. DAEŞ Horasan orada. Kabil Havalimanı ile ilgili Katar ve ABD ile birlikte çalışıyoruz” 

AFGANİSTAN HAVALİMANI

Çavuşoğlu Kabil Havalimanı ile ilgili;

"Şu anda havalimanına uçaklar inip kalkabiliyor. Bazı uçuşlar yenden başladı. Bazı ülkelerin vatandaşları orada kaldı. Bizim de orada vatandaşlarımız var. Bin 400’den fazla kişiyi tahliye ettik. Bin 60 tanesi bizim vatandaşımız. Sonuçta Kabil Havalimanı yeniden uluslararası uçuşlara açıkabilir, pist yenilenebilir, terminal yenilenebilir. ŞU an orada 19 teknisyernimiz çalışmalarını sürdürüyor. Ama en önemli konu güvenliği kim sağlayacak? Güvenliği havalimanı dışında Taliban sağlayabilir ancak içerde uluslararası toplumun güvenebileceği bir güvenlik şirketi ya da bir ya da iki devlet sağlamalı. Askeri güç istenmiyorsa, bu işi yapan şirketler var. Orada güvenlik sağlanmalı. Uçaklar uçmak istese bile sigorta şirketleri izin vermez"

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar