SON DAKİKA: Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a Batı Trakya'da kapatılan okullar ile ilgili kınama

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 02.08.2021 tarih ve 15:03 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. SON DAKİKA: Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a Batı Trakya'da kapatılan okullar ile ilgili kınama

makale içerik

SON DAKİKA: Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a Batı Trakya'da kapatılan okullar ile ilgili kınama
Kısa Linki Kopyala

SON DAKİKA: Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a Batı Trakya'da kapatılan okullar ile ilgili kınama

SON DAKİKA HABERİ: Yunanistan Eğitim Bakanlığı, Batı Trakya’da öğrenci sayısının yetersiz olmasını gerekçe göstererek 12 azınlık okulunun daha kapatılmasına karar verdiğini açıklamıştı. Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı, "Yunanistan’ın, tasarruf tedbirleri ve öğrenci sayısının yetersizliğini bahane ederek, Batı Trakya Türk Azınlığına ait 12 ilkokulu kapatma kararı almasını kınıyoruz" dedi.

Son dakika haberi! 

Yunanistan Eğitim Bakanlığı, Batı Trakya’da öğrenci sayısının yetersiz olmasını gerekçe göstererek 12 azınlık okulunun daha kapatılmasına karar verdiğini açıklamıştı.

Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili açıklama yaparak, "Yunanistan’ın, tasarruf tedbirleri ve öğrenci sayısının yetersizliğini bahane ederek, Batı Trakya Türk Azınlığına ait 12 ilkokulu kapatma kararı almasını kınıyoruz" dedi.

Eğitim Bakanlığına bağlı Doğu Makedonya Trakya Eyaleti Birinci ve İkinci Dereceli Okullar Bölge Müdürlüğünün 30.07.2021/F.2.1/6762 sayılı kararında, 2021/2022 eğitim yılından itibaren Rodop ilinde 8, İskeçe’de de 4 olmak üzere 12 azınlık okulunun faaliyetlerine geçici olarak ara verildiği belirtildi.

Kararla 2011’den bu yana öğrenci yetersizliği gerekçesiyle sistematik olarak kapatılan Türk azınlık ilkokulu sayısı 132’ye yükselirken, Rodop, İskeçe ve Evros illerinde faaliyetlerine devam eden toplam okul sayısı 103’e düştü.

​​​​​​​OKULLARIN KAPATILMASI UYGULAMASI

Yunanistan'da, 2011'de eğitim alanındaki giderler azaltılarak daha iyi eğitim sağlanmasına yönelik yapılması kararlaştırılan "okulların birleştirilmesi" uygulaması kapsamında, ülke çapındaki okul sayısı 1933'ten 877’ye indirilmiş, bu çerçevede de öğrenci sayısı az olan Batı Trakya'da ilk olarak 14 azınlık okulu kapatılmıştı. Devam eden uygulama kapsamında, yeni eğitim yılı başında öğrenci sayısı 9’un altına düşen ilkokulların faaliyetleri geçici olarak durduruluyor. Kapanan okullardaki az sayıdaki öğrenciler bölgedeki en yakın okullara kaydırılıyor.

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları bir sonraki yazımızda.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar