SON DAKİKA: Dışişleri: "Türkiye'de iltica başvuru merkezleri kurulacak" haberleri gerçek dışı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 22.08.2021 tarih ve 23:18 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. SON DAKİKA: Dışişleri: "Türkiye'de iltica başvuru merkezleri kurulacak" haberleri gerçek dışı

makale içerik

SON DAKİKA: Dışişleri:
Kısa Linki Kopyala

SON DAKİKA: Dışişleri:

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığı, İngiliz basınında yer alan "Türkiye'de iltica başvuru merkezleri kurulacak" haberlerini yalanladı. Söz konusu haberlerin gerçek dışı olduğu vurgulanan açıklamada, "Bugüne kadar tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır" denildi.

Son dakika haberi! Dışişleri Bakanlığı, İngiltere basınında Afgan sığınmacılar için üçüncü ülkelerde kurulacak iltica merkezleri planları bağlamında Türkiye'ye ilişkin atıf yapılması hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, İngiltere basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye’de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, "Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi bunu kabul etmemiz mümkün değildir" denildi.

NE OLMUŞTU?

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, The Mail on Sunday gazetesinde yayımlanan makalesinde, Afganistan'da kendileri için çalışan bazı Afganlara vize vermek için işlemleri yapılana kadar bazı bölge ülkelerinde bekleyecekleri merkezler kurmayı planladıklarını açıklamıştı.

The Mail on Sunday, makalede ülke ismi zikredilmemesine rağmen kendi haberinde, Wallace​​​​​​​'e atfen Türkiye ve Pakistan'ın isimlerini belirtmiş, bazı İngiliz yayın organları da söz konusu habere gönderme yapmıştı.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar