SON DAKİKA HABERİ: Kabil Havalimanı’nın dışında patlama: Taliban en az 13 kişinin öldüğünü duyurdu

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 26.08.2021 tarih ve 17:34 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. SON DAKİKA HABERİ: Kabil Havalimanı’nın dışında patlama: Taliban en az 13 kişinin öldüğünü duyurdu

makale içerik

SON DAKİKA HABERİ: Kabil Havalimanı’nın dışında patlama: Taliban en az 13 kişinin öldüğünü duyurdu
Kısa Linki Kopyala

SON DAKİKA HABERİ: Kabil Havalimanı’nın dışında patlama: Taliban en az 13 kişinin öldüğünü duyurdu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kabil Havalimanı’nın Abbey Kapısı'nın yakınında patlama meydana geldiğini belirterek 3 ABD askerinin yaralandığını açıkladı. Taliban sözcüsü, aralarında çocukların da bulunduğu en az 13 kişinin öldüğünü duyurdu. Patlamanın intihar saldırısından kaynaklanabileceği belirtildi. Türkiye'den de patlamaya ilişkin bir açıklama geldi. Milli Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" denildi.

Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin ayrıntıları bir sonraki yazımızda.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Basın Sekreteri John Kirby, Kabil Havalimanı’nın Abbey kapısının yakınında patlama meydana geldiğini duyurdu.

TALİBAN'DAN AÇIKLAMA

Taliban sözcüsü, patlama nedeniyle aralarında çocukların da bulunduğu en az 13 kişinin öldüğünü ve yaralı militanların bulunduğunu duyurdu.

3 ABD ASKERİ YARALANDI

Kirby, "Kabil Havalimanı'nın dışında bir patlama olduğunu teyit edebiliriz. Şu anda kayıplar belirsiz. Elimizden geldiğince ek ayrıntılar sağlayacağız" şeklinde tweet attı. 

Pentagon'dan yapılan açıklamada, 3 ABD askerinin yaralandığı belirtildi.

Kirby, Patlamanın Abbey Kapısı'nın yakınlarında meydana geldiğini aktardı. 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Joe Biden'ın patlama ile ilgili bilgi aldığı aktarıldı.

MSB'DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" denildi.

RUSYA: 2 ASKERİMİZ ÖLDÜ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kabil havaalanı dışındaki intihar saldırısında en az 2 kişinin öldüğünü ve 15 kişinin yaralandığını söyledi.

ABD, BİRLEŞİK KRALLIK VE AVUSTRALYA UYARMIŞTI

Avustralya, ABD ve Birleşik Krallık, Perşembe sabahı itibariyle vatandaşlarına olası bir saldırı konusunda uyarıda bulunmuştu. 

Perşembe sabahı Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey, Kabil Havalimanı'nda "yakın" ve "şiddetli" bir terör saldırısının "çok güvenilir bir şekilde rapor edildiğini" söylemişti.

GUARDİAN MUHABİRİ: HAVALİMANINA YAKIN OTELDE MEYDANA GELDİ

The Guardian'ın savunma ve güvenlik editörü Dan Sabbagh ise İngiliz savunma kaynaklarına dayandırdığı haberinde, havalimanına yakın olan Baron otelinin yakınında meydana gelen patlamanın ardından askeri zayiat olmadığını aktardı.

Sabbagh, patlamanın siviller üzerindeki etkisi ile ilgili konunun netleşmediğini bildirdi.

PATLAMADAN İLK GÖRÜNTÜLER

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar