SON DAKİKA: Kabil'de bir camide patlama meydana geldi: Çok sayıda sivil öldü

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 03.10.2021 tarih ve 16:32 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. SON DAKİKA: Kabil'de bir camide patlama meydana geldi: Çok sayıda sivil öldü

makale içerik

SON DAKİKA: Kabil'de bir camide patlama meydana geldi: Çok sayıda sivil öldü
Kısa Linki Kopyala

SON DAKİKA: Kabil'de bir camide patlama meydana geldi: Çok sayıda sivil öldü

SON DAKİKA HABERİ: Afganistan'ın başkenti Kabil'de yer alan Eid Gah Camii'nin yakınlarında bir patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre, 2 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi yaralandı.

Son dakika haberi! Taliban sözcüsü ve Taliban yönetiminin "Kültür Bakanı Yardımcısı Vekili" Zabihullah Mücahid, Kabil'in Çemen Huzuri bölgesindeki Eidgah Camisi girişinde bombalı saldırı gerçekleştirildiğini söyledi.

Mücahid, saldırıda çok sayıda sivilin öldüğünü açıkladı. 

Taliban geçici hükümetinin "İçişleri Bakanlığı sözcüsü" Saeed Hosti ise  saldırıda ilk belirlemelere 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Geçen hafta vefat eden annesi içina camide hadim töreni düzenleyeceğini belirten Mücahid, sosyal medyadan tüm halkı davet etmişti.

Bununla birlikte, patlamadan hemen önce Taliban, Zabihullah Mücahid'in annesinin hatim töreni için Eid Gah Camii'ne giden yolu trafiğe kapatmıştı.

Diğer taraftan, Taliban sözcüsü Bilal Karimi Associated Press'e verdiği demeçte, saldırıda Taliban savaşçılarının zarar görmediğini söyledi. Ölenlerin sayısı hakkında bilgi vermedi ve soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

SALDIRIYI HENÜZ ÜSTLENEN OLMADI

Kabil'deki İtalyan destekli bir hastane ise patlamada yaralanan dört kişiyi tedavi ettiğini duyurdu.Caminin çevresi, yoğun güvenlik önlemi alan Taliban tarafından kordon altına alındı.

Saldırının sorumluluğunu hemen üstlenen olmadı. Ancak, Ağustos ortasında Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinden bu yana, Taliban üyelerine yönelik yönelik saldırılar arttı. 

DAEŞ/Horosan adlı grup, doğudaki Nangarhar eyaletinde güçlü bir şekilde varlığını sürdürüyor ve Taliban'ı bir düşman olarak görüyor. DAEŞ/Horosan, eyalet başkenti Celalabad'daki cinayetler de dahil olmak üzere Taliban'a yönelik çok sayıda saldırıyı üstlendi.

Ülkenin doğusundaki Nangarhar vilayetinin merkezi Celalabad kentinde dün akşam saatlerindeki silahlı saldırıda da 2 Taliban mensubu ve 2 sivil yaşamını yitirmişti.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar