SON DAKİKA:  Turizm anlaşmasına uymayan Yunanistan'a NAVTEX'li yanıt

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 23.06.2021 tarih ve 12:42 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. SON DAKİKA:  Turizm anlaşmasına uymayan Yunanistan'a NAVTEX'li yanıt

makale içerik

SON DAKİKA:  Turizm anlaşmasına uymayan Yunanistan'a NAVTEX'li yanıt
Kısa Linki Kopyala

SON DAKİKA:  Turizm anlaşmasına uymayan Yunanistan'a NAVTEX'li yanıt

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye Ege Denizi'nin uluslarası sularında NAVTEX ilan etti. Karar anlaşmaya rağmen Atina'nin turizm sezonunda NAVTEX ilan etmesi üzerine alındı.

Son dakika haberi!

Türkiye ile imzaladığı Atina Mutabakat Muhtırası'na uymayan Yunanistan, mutabakata aykırı olarak turizm sezonunda tatbikat için Ege Denizi'nin uluslararası sularında askeri eğitim sahası ilanı yaptı. Bunun üzerine Türkiye de mütekabiliyet çerçevesinde  22 Haziran tarihli seyir duyuruları (NAVTEX) ile Ege Denizi uluslararası sularında eğitim sahaları ilanı gerçekleştirdi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Türkiye ve Yunanistan arasında 1988'de  imzalanan Atina Mutabakat Muhtırası ile yoğun turizm sezonunun olduğu 15 Haziran – 15 Eylül tarihlerinde Ege Denizi’nin uluslararası sularında tatbikat yapılmaması ve askeri eğitim sahası ilan edilmemesi karara bağlandı.

Mutabakat muhtırası ile tesis edilen Moratoryum periyodunu dikkate alan Türkiye, 2021 yılı harekat-eğitim faaliyetleri planlanmaları sırasında 15 Haziran – 15 Eylül tarihleri arasında Ege Denizi uluslararası sularda saha ilanı yapmadı.

Yunanistan ise mutabakata uymayarak bu sene için Moratoryum ile belirlenen dönemi de kapsayacak şekilde eğitim/tatbikat saha ilan etti. Türkiye’nin Moratoryuma saygılı tutumu ve diplomatik girişimlerine rağmen Yunanistan, ilan ettiği sahalarda Moratoryuma uyma yönünde bir değişiklik yapmadı.

Yunanistan’ın Moratoryumu ihlal eden uygulamalarını yakından takip eden Türkiye için mütekabiliyet çerçevesinde aynıyla mukabele etmek zorunluluğu doğdu. Bunun üzerine Türkiye tarafından 22 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan seyir duyuruları (NAVTEX) ile Ege Denizi uluslararası sularında eğitim sahaları ilan edildi. 

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar