Ticaret Bakanı Muş: 12 aylık ihracatta yeni bir Cumhuriyet rekoru kırdık

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 02.09.2021 tarih ve 12:12 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. Ticaret Bakanı Muş: 12 aylık ihracatta yeni bir Cumhuriyet rekoru kırdık

makale içerik

Ticaret Bakanı Muş: 12 aylık ihracatta yeni bir Cumhuriyet rekoru kırdık
Kısa Linki Kopyala

Ticaret Bakanı Muş: 12 aylık ihracatta yeni bir Cumhuriyet rekoru kırdık

Ticaret Bakanı Muş, "Ağustos ihracatı 18,9 milyar dolar olurken en yüksek ağustos rakamına ulaştık. 12 aylık ihracatta da 207,5 milyar dolar ile yeni bir Cumhuriyet rekoru kırdık" dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ağustos ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Bakan Muş, "Ağustos ihracatı 18,9 milyar dolar olurken en yüksek ağustos rakamına ulaştık. 12 aylık ihracatta da 207,5 milyar dolar ile yeni bir Cumhuriyet rekoru kırdık. İhracatçımızın Merkez Bankası kaynaklarıyla Eximbank ve ticari bankalar aracılığıyla kullandığı reeskont kredilerinin miktarını 30 milyar dolara çıkardık" dedi.

Muş, şöyle devam etti:

"Ocak-ağustos döneminde ihracat 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 37 artarak 140,2 milyar dolar oldu. Yıl sonunda ihracatın 210 milyar dolara ulaşacağına inancımız tam.

İhracattaki güçlü ivmeyle pandemi öncesi performansı geride bıraktık. Ağustosta ihracatın ithalatı karşılama oranı yıllık bazda 15,1 puan artışla yüzde 81,5 oldu."

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar