1. ve 2. meclis ile günümüzdeki meclisi karşılaştırınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 09.08.2020 tarih ve 01:06 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. 1. ve 2. meclis ile günümüzdeki meclisi karşılaştırınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

I. Ve II. Meclis ile günümüz meclisini maddeler içinde karşılaştırmak talep eder isek:I. Ve II. Meclis içinde kadınlara yer verilmemiştir / Günümüz meclisinde kadınlar arasında yer veriliyor.
I. Ve II. Meclis içinde toplanma üstüne ülkenin geneli bütünlük sağlayamaz iken / Günümüz meclisinde halkın seçtiği bütün bireyler yer almaktadır.
I. Ve II. Meclis’te kuvvetler birliği (yasama, yürütme, yargı) Meclis içinde toplanmıştır. / Günümüzde yer edinen meclis içinde ise; Yürütme Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu’nun, Yargı’da bağımsız mahkemelerin yetkisinde yer almaktadır.
I. Ve II. Meclis kararları genel hatlarıyla iç kesimde yer edinen gizli saklı olarak beyan edilmez halka aleni olarak arz edilirdi ve halkın da alınan kararlardan bir haber olmasını sağlarlardı / Günümüz meclisinde aleni ve kapalı oturumlar ile halkın görecekleri veya görmeyecekleri mevzularda kararları gizli saklı veya aleni yapılması.
I. Ve II. Meclis üyelerinin mesleki açıdan değerlendirmeye doğal tutulduğu vakit Millet vekillerinin yüzdelik diliminin yarısını devlet memurlarından, ‘lük kısmının gazeteci, tabip, avukat, bankacı yada mühendis bulunduğunu, ’lik kısmının çiftçi, tüccar yada aşiret reisi bulunduğunu geri kalan kısmın ise müftü, müderris ve şeyh olduğu görülmektedir. II. Meclis ise; Asker, hukukçu, tabip ve eğitimcilerin sayılarında ise artış olduğu gözlenmektedir özetlemek gerekirse aralarında yer edinen farkın değişikliği.

Anahtar Kelimeler : I.,Ve,II.,Meclis,ile,günümüz,meclisini,maddeleriçindekarşılaştırmaktalep,ederisek: I.,Ve,II.,Meclisiçinde&n..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar