16. Yüzyıldan 17. Yüzyıla girilirken Osmanlı Devletinin internasyonal siyasal gücünde iyi mi değişiklikler yaşanmış olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 22:56 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. 16. Yüzyıldan 17. Yüzyıla girilirken Osmanlı Devletinin internasyonal siyasal gücünde iyi mi değişiklikler yaşanmış olabilir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

1. Selim ile başlayan, görkemli olarak vasıflandırılan bu yüzyılda, dünya insanlığının göz kamaştırıcısı olarak görülmesi Osmanlı devletinin en parlak dönemidir. Uluslararası siyasal bir güç haline gelen Osmanlı dünya genelinde laf sahibi olmuştur. İnsanlar bu zamanda Osmanlı’yı alaka ve hayranlıkla takip etmiştir. Bugün dahi adından sıkça laf ettiren bu devre Osmanlının tarihteki imajının kaynağıdır. Birçok ülke ve devlet bu zamanda vergiye bağlanmış ve savaşmadan Osmanlı egemenliğine boyun eğmiştir. Siyasi anlamda değil ancak askeri ve toplumsal anlamda da meydana getirilen emekler Osmanlının bu zamanda ki gücüne güç katmıştır. Sınırlarının genişliği en büyük seviyede artış sağlamış olduğu bu dönemle beraber rehavete tutulmuş olması da muhtemeldir.

Anahtar Kelimeler : 1.,Selim,ile,başlayan,görkemliolarakvasıflandırılanbu,yüzyılda,,dünya,insanlığının,göz,kamaştırıcısı,olarak,görülmesi,Osmanlı,devletinin,en,par..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar