1724 İstanbul Antlaşması’na benzer Türk-Rus iş donanmasına dayalı başka oluşumlar var mıdır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 07.08.2020 tarih ve 02:02 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. 1724 İstanbul Antlaşması’na benzer Türk-Rus iş donanmasına dayalı başka oluşumlar var mıdır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Türk-Rus işbirliğinin tarih süresince varlığı da laf konusudur, meydana getirilen savaşlar ve çıkan anlaşmazlıklar da laf konusudur. Öyle ki Osmanlı devleti sıcak denizlere inme çabasında olan Rusya’nın bu amacı doğrultusunda yapmış olduğu seferlerde yüz yüze gelmiştir. Ancak meydana getirilen dostluk anlaşmaları ve ticari ilişkilerde süregelmiştir. Günümüzde dahi birçok antak kalma varlığını korurken iki devlet açısından da yararlı neticeler sunmuştur. 1792 de meydana getirilen yaş antlaşması ve 1798 de girilen ikili ittifakla sekiz sene sürecek olan dostluk buna misal teşkil eder.Yine 1921 yılının Mart ayında meydana getirilen dostluk anlaşması, doğalgaz mavi akıp projesi, Kafkasya istikrar ve ortaklık platformu ve günümüzde deniz etabı tamamlanan Türk akımı Projeleri Türk-Rus işbirliğine dayalı oluşumlardır. Son dönemlerde harp sistemleri içinde yer alan, müdafaa amaçlı uzun menzilli koruma hattı gerçekleştiren S-400 roket müdafaa sisteminin yapımı da laf konusu. Önümüzde ki yıllarda Rusya’nın geliştirdiği bu tabanca Türkiye tarafınca caydırıcı faal güç olarak kullanılabilecek.

Anahtar Kelimeler : Türk-Rus,işbirliğinin,tarihsüresincevarlığı,dalafkonusudur,meydana,getirilensavaşlar,ve,çıkan,anlaşmazlıklar,dalafkonusudur.,Öy..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar