18. Yüzyılın başlangıcında Osmanlı Devleti’ni süratli bir halde kalyon üretimine sevk eden sebepler neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 07.08.2020 tarih ve 01:55 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. 18. Yüzyılın başlangıcında Osmanlı Devleti’ni süratli bir halde kalyon üretimine sevk eden sebepler neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Osmanlı devleti dönemin şartlarına ayak uydurmanın gerekliliğini ayrım etmesinden olacak ki uzun seneler geniş bir coğrafyada hâkimiyetini sürdürdü. Özellikle takip edilen gelişmelerin yanı sıra bilime ve insana verilen kıymet de bunun göstergesi durumunda. Zamanla dış dünya da yaşanmış olan gelişmeler ve hasım devletlerin uyguladığı yeni taktikler ve bu taktiklerin geliştirmesi Osmanlı devletini birtakım önlemler almaya zorunlu kılmıştır. Osmanlı devletini Kalyon üretimine sevk eden sebeplerden en önemlisi budur.Venediklerin Girit adası ve Çanakkale kuşatması benzer biçimde durumlarda kalyonu kullanımı Osmanlı devletinin de kalyonu kullanmaya zorunlu bırakmıştır. Ayrıca bir öteki mühim sebep ise denizlerde ki hâkimiyetini kuvvetli bir halde sağlamaktı. Kullanılan kalyonların denizlerde hasım unsurlarına karşı üst seviye bir koruma sağlayacağı benzer biçimde gücünün de göstergesi olacaktı.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,devletidöneminşartlarına,ayak,uydurmanın,gerekliliğiniayrımetmesinden,olacak,ki,uzunsenelergeniş,bir,coğrafyada,hâkimiyetini,sürdürd..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar