Antik Dünyanın Gizemleri: Machu Picchu

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 30.04.2024 tarih ve 09:32 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Antik Dünyanın Gizemleri: Machu Picchu

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Antik Dünyanın Gizemleri: Machu Picchu

Peru'nun And Dağları'nda, Urubamba Vadisi'nin yamaçlarında gizlenmiş olan Machu Picchu, 15. yüzyılda İnkalar tarafından inşa edilen kayıp bir şehirdir. 2.430 metre yüksekliğindeki bir zirveye tünemiş olan bu kent, karmaşık mimarisi, teraslı tarlaları ve nefes kesici manzaralarıyla tanınır.

Machu Picchu'nun İnkalar için amacı hala bir tartışma konusu olsa da, muhtemelen bir dini geri çekilme yeri veya imparatorun bir evidir. Kent, 10.000'e kadar insanı barındırabilir ve tapınaklar, hamamlar, evler ve tarlalar dahil olmak üzere çeşitli binalara sahipti. En ünlü yapıları arasında Güneş Kapısı, Üç Pencereli Tapınak ve Kutsal Alan bulunmaktadır.

Machu Picchu, 1911'de Amerikalı kaşif Hiram Bingham tarafından "yeniden keşfedildi". O zamandan beri, dünyanın en popüler turistik yerlerinden biri haline geldi. UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak listelenmiştir ve her yıl milyonlarca ziyaretçiyi çekmektedir.

Gizli Bir Yeraltı Dünyası: Kapadokya

Türkiye'nin merkezinde yer alan Kapadokya, peri bacaları ve yeraltı şehirleriyle ünlü bir bölgedir. Volkanik patlamaların ve yüzyıllar boyunca süren erozyonun sonucu olarak oluşan peri bacaları, tuhaf ve büyüleyici bir manzaraya sahiptir.

Kapadokya, Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde zulümden kaçan Hıristiyanlar için önemli bir sığınaktı. Kayalara oyulmuş yüzlerce yeraltı şehri inşa ettiler ve bunlar yüzeydeki yerleşim yerlerinin yanı sıra ibadethaneler, okullar ve evler olarak kullanılıyordu.

Yeraltı şehirlerinden en büyüğü ve en iyi korunmuş olanı Derinkuyu'dur. 8 kat derinliğinde ve tahminen 20.000 kişiyi barındırabilir. Derinkuyu, su kuyuları, havalandırma sistemleri ve hatta bir kiliseye sahiptir.

Kayıp Bir Uygarlığın Mirası: Angkor Wat

Kamboçya'nın kuzeybatısında bulunan Angkor Wat, 12. yüzyılda Kmer imparatoru II. Suryavarman tarafından yaptırılan bir tapınak kompleksidir. Dünyanın en büyük dini yapılarından biri olan Angkor Wat, Hinduizm'e adanmıştır ve Tanrı Vişnu'nun cenneti olarak tasarlanmıştır.

Angkor Wat, 500 dönümlük bir alana yayılmış bir dizi tapınak, galeri ve avludan oluşur. En dikkat çekici özelliği, üç katlı merkezi kulesi ve her biri 200 tondan fazla ağırlığındaki beş devasa kulesidir.

Angkor Wat, 15. yüzyılda terk edildi ve yüzyıllar boyunca orman tarafından yutuldu. Ancak 19. yüzyılda Fransız kaşifler tarafından yeniden keşfedildi ve o zamandan beri kamboçya halkının bir gurur kaynağı ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan popüler bir turistik yer haline geldi.

Anahtar Kelimeler : Antik,Dünyanın,Gizemleri:,Machu,PicchuPeru'nun,And,Dağları'nda,,Urubamba,Vadisi'nin,yamaçlarında,gizlenmiş,olan,Machu,Picchu,,15.,yüzyılda,İnkalar,tarafından,inşa,edilen,kayıp,bir,şehird..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar