Aşağıdaki kavramları minimum bir kere kullanarak kısa bir metin yazınız. (Osmanlı Devleti, gaza ve cihat, fetih siyaseti, istimâlet politikası, ulus sistemi, adil yönetim)

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.08.2020 tarih ve 01:38 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Aşağıdaki kavramları minimum bir kere kullanarak kısa bir metin yazınız. (Osmanlı Devleti, gaza ve cihat, fetih siyaseti, istimâlet politikası, ulus sistemi, adil yönetim)

makale içerik

Aşağıdaki kavramları minimum bir kere kullanarak kısa bir metin yazınız.  (Osmanlı Devleti, gaza ve cihat, fetih siyaseti, istimâlet politikası, ulus sistemi, adil yönetim)
Kısa Linki Kopyala

Osmanlı Devleti tarihte ki yerini altın harflerle yazdırmış, büyük bir uygarlık olmayı başarmış, düşmanının dahi saygısını hak etmiştir. Uyguladığı bir fazlaca siyaset ile gelişimini gerçekleştirmiştir. İstimalet politikası da bunlardan biridir. Hoşgörü nun merkezi olmasıyla gönülleri fethetmenin verdiği yararları günümüzde de devam etmektedir. Mazlum ve masum insanların zulme uğramış olduğu günümüz de kan ağlayan İslam coğrafyasının umudu ülkemiz olmuştur. Gaza ve cihat ederek İslam’ın yayılmasını elde eden Osmanlı Devleti fetih siyaseti ile de haklıyı haksızdan ayırmış masum olana dokunmamıştır. Bu fetih siyaseti yardımıyla kimi toprakları savaşmadan barış yolu ile kendi bünyesine katmıştır.

 

Yeni fethedilen topraklarda uyguladığı politikalarla günümüze fer tutmuş idare biçimi mevzusunda iyi mi davranılması icap ettiğini bize göstermiştir. Atadığı kadılar ile yeni fethedilen topraklarda ve mevcud topraklarında adil idare sistemini oluşturmuş her insana adaletli yaklaşım sergilemiştir. Çok uluslu yapısı ile ayrılmaz bir tüm meydana getirmeye çaba göstermiş ulus sistemini devreye sokmuştur. Her ulus kendi çıkarından fazlaca Osmanlı Devletinin çıkarlarını gözeterek başkaldırı etmeden yapısını korumuştur. Tüm bu özellikleri gerçekleştirirken insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturunu benimsemiş, insanların mağdur olmaması adına emekler yürütmüştür.

 

Günümüzde hala adından laf ettiren Osmanlı devleti adaletin, eşitliğin, hoş görünün bir arada olduğu sosyal barışın, refah ve refahın sağlandığı İmparatorluk olarak hafızalara kazınmıştır. Osmanlı devletinin birtakım çevrelerce kötülenmesinin, küresel düzenin bir parçası olmadığı şeklinde insanların emeği üstünden güç devşirenlere de karşı bir savaşım sergilemesinden kaynaklı olduğu milletimizce bilinmektedir.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,Devleti,tarihte,ki,yerini,altın,harflerle,yazdırmış,,büyük,biruygarlıkolmayı,başarmış,,düşmanının,dahi,saygısını,hak,etmiştir.,Uyguladığı,birfazlacasi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar