Bir devletin denize kıyısının olması küresel bir güç olması için ehil midir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 08.08.2020 tarih ve 01:57 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Bir devletin denize kıyısının olması küresel bir güç olması için ehil midir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Küresel ölçekte gelişmişliğin birtakım şartları olduğu benzer biçimde insani değerlerinde ön planda tutulması ve şartların iyiliği göz önüne alınır. İnsanların yaşayış yöntemlerinin yanı sıra rahatlık seviyelerinin yüksek olup olmadığı mevzusu küresel anlamda bir devletin kuvvetli olup olmadığının da kanıtıdır. Her devlet öncelikleri arasına insani yaşama şartlarının yükseltilmesi ve rahatlık seviyesinin arttırılması hedefi ile çalışır. Öyle ki bu, günümüz şartlarında devletlerin çıkarlarının temel prensibi haline gelmiştir.Küresel güç olma yolunda çalışan birçok devlet ticari anlamda da gelişmişlik gösterme çabasında yer alır. Her devlet ticari faaliyetlerin gelişmesi amacıyla değişik opsiyonları göz önünde bulundurur. Bunlardan birisi de vapur taşımacılığı ve deniz turizmi benzer biçimde birçok getirisi olan denize kıyısı olma arzusudur. Küresel ölçekte bir güç olma arzusunda olan devletler illaki bir denize yakınlık kurma çabasında olmuştur. Bu yolla ticari faaliyetlerin yürütülmesinin yanı sıra gezim ve balık üretimi getirisi rahatlık seviyesinin artışında mühim rol oynayacaktır. Elbette bir devletin denize kıyısının olması o devletin küresel bir güç olması için ehil değildir. Ancak denize kıyısı olmadan da küresel anlamda emekler yürütülemeyeceğinden de eğer olmazsa olmazlar içinde yer alır.

Anahtar Kelimeler : Küresel,ölçekte,gelişmişliğinbirtakımşartları,olduğubenzer,biçimdeinsani,değerlerinde,ön,planda,tutulması,ve,şartların,iyiliği,göz,ön&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar