Büyük Selçuklu Devleti Dönemi’ndeki mühim bilim adamları ve emek harcama alanları hangileridir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.07.2020 tarih ve 01:20 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Büyük Selçuklu Devleti Dönemi’ndeki mühim bilim adamları ve emek harcama alanları hangileridir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Tarihte köklü bir geçmişe haiz devletle içinde yer edinen Büyük Selçuklu Devleti ülke içinde bilim, edebiyat ve sanat benzer biçimde alanlarda meydana getirilen çalışmalara yardımcı sağlamıştır. Bu alanda bazı faaliyetler yayınlayan bilim adamlarının korunması ile beraber topluma yarar sağlayacak emekler yürütmesi hedeflenmiştir. 10. Yüzyıl ile 13.asır içinde emekler icra eden bilim adamları pek oldukca alanda yeniliklerin ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır. Ahmed Bin Musa tarafınca Sistem Mühendisliği alanının temelleri atılmıştır. Tıp alanında bazı emekler icra eden Ali Bin İsa ise göz rahatsızlıkları ve bunların tedavisine yönelik girişimlerde bulunmuştur. Göz sağlığı alanında emekler icra eden bir öteki bilim insanı İbni Heysem ise Optik biliminin ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır.İbni Rüşd, Astronomi ve Tıp alanında bazı gelişmelerin meydana gelmesine yardımcı sağlamıştır. Dönem şartları itibariyle yaygın bir rahatsızlık konumunda bulunan Cüzzam hastalığına İbniCessar tarafınca tedavi şekilleri geliştirilmiştir. Doğa vakalarını gözlemleyen Beyruni ise Astronomi ve Coğrafya alanında sürdürdüğü faaliyetler ile bilim geçmişine yarar sağlamıştır. İmalat sektöründe yeni gelişmelerin önünü açacak buluşlara imza atan İbni Karaka tarafınca torna tezgahının keşfedilmesi sağlanmıştır. Tıp alanında yürüttüğü emekler ile günümüzde de anılmaya idame eden İbni Sina pek oldukca hastalığın tedavi edilmesine yönelik çözümler geliştirmiştir. İbni Yunus tarafınca başlatılan girişimler ile Sarkaç sistemin ortaya çıkarılması sağlanmış ve bu buluşun da insanların hizmetine sunulması olası hale getirilmiştir.

Anahtar Kelimeler : Tarihte,köklü,bir,geçmişehaizdevletleiçindeyer,edinenBüyük,Selçuklu,Devleti,ülkeiçindebilim,,edebiyat,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar