Büyük Selçuklular, Batınilere karşı almış olduğu tedbirler nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.07.2020 tarih ve 01:18 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Büyük Selçuklular, Batınilere karşı almış olduğu tedbirler nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Oğuzların Kınık boyundan olan Büyük Selçuklu Devleti 1040 yılında kurulmuştur. Büyük Selçuklu Devletinin başkenti Bağdat‘tır. O devrin en güçlü hükümdarlığı Büyük Selçuklu Devletidir. Büyük Selçuklu devletinin dini İslamiyetti. Büyük Selçuklu devleti 1157 senesinde da çökmüştür.Hükümdarlara karşı derhal derhal her devre de asiler ortaya çıkmıştır. Büyük Selçuklu Devleti döneminde de Batıniler ortaya çıkmıştır. Bâtınilerin lideri Hasan Sabbahtır. Batınilik, Hasan Sabbah tarafınca ortaya konmuş bir görüş olmuştur. Büyük Selçuklu Devletini zayıflatıp yıkmak için uğraşmıştır. Hasan Sabbah Büyük Selçuklu Devletine karşı eli silahlı hareketler de meydana getirmeye başlamıştır. Hassan sabbah’ın bir adet kalesi vardır, ismi Alamut kalesidir. Ulaşılması oldukça zor bir kaledir ve oldukça korunaklıdır. Hasan Sabbah’ın burada haşşaşi isminde adamları vardır. Onları oldukça iyi bir biçimde yetiştirip, Büyük Selçuklu hükümdarlarına, şehzadelerine, Büyük Selçuklu Devleti’nin önde gelenlerine suikastler düzenletmiştir.Hasan Sabbah, ölünceye kadar Büyük Selçuklu Devleti ile uğraşıp, yıkmak için sonuna kadar uğraşmıştır. Özellikle Alamut Kalesi’ni ele geçirdikten sonrasında Büyük Selçuklu Devleti’nin topraklarında senelerce sürecek çatışmalara, haksız yere kan dökülmesine sebep olmuştur. Bâtınîler, mevcut siyasî ve dinî düzeni yıkıp kendi görüşlerini kabul ettirmek için her yolu denemişlerdir.Büyük Selçuklu Devleti, Hasan Sabbah üstüne pek oldukça sefer düzenlemiştir. Askeri olarak da müdahalelerde bulunarak, “Haşhaşi” olarak tanımlanan bu grubu ortadan kaldırmak için oldukça uğraşmıştır. Büyük Selçuklu Devleti Bâtınilere ağır yenilgiler yaşatmıştır ancak, Alamut Kalesi’ni kuşatsa da alamamıştır.

Anahtar Kelimeler : Oğuzların,Kınık,boyundan,olan,Büyük,Selçuklu,Devleti,1040yılındakurulmuştur.,Büyük,Selçuklu,Devletinin,başkenti,Bağdat‘tır.,Odevrinen..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar