Büyük Selçuklulardan kalan mimari yapıların birçoğunun günümüze kadar ulaşamamasının sebepleri ne olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.07.2020 tarih ve 01:09 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Büyük Selçuklulardan kalan mimari yapıların birçoğunun günümüze kadar ulaşamamasının sebepleri ne olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Selçuklular Anadolu’ya uzun seneler hükmetmişlerdir. Bu uzun seneler süresince Anadolu’da hanlar, hamamlar, camiler, medreseler ve kervansaraylar inşa etmişlerdir. İnşa edilen bu yapılar mimari anlamda oldukca başarıya ulaşmış yapılardır. Ancak bu mimari yapıların günümüze kadar tamamı gelememiştir. Bu yapılar birçoğu yıkılmış ve toprakların altında kalmış durumdadır. Yapılan arkeolojik kazılar bizlere bunu göstermektedir.Yapılan kazılar kararı eserler için kullanılan maddelerin oldukca dayanıklı olmadığı görülmüştür. Savaşlarda büyük Selçuklulardan bugüne kalan yapıt sayısında azalmalara sebeptir. Mimari yapılar savaşlardan her vakit zarar görmüştür. Görülen zararlar savaşı kazananlar tarafınca bazen yapılar üstünde tamir olarak zararlar giderilse de her yapıt için bu şekilde birşey olmamıştır.Büyük Selçuklular sanat eseri ortaya çıkarma mevzusunda oldukca varlıklı seneler geçirmişlerdir. Sanata ve sanat eserlerine mimari yapılara ehemmiyet verilen bu zamanda sorun kullanılan malzemeler olmuştur. Tuğla ve kerpiçten meydana getirilen kervansaraylar, hamamlar, camiler günümüze kadar ulaşamamıştır. Çünkü kerpiç ve tuğla dayanma gücü cılız malzemelerdir.Bunlara karşın büyük Selçuklulardan kalan mimari yapıların bir bölümü günümüze aktarılmıştır. O günlerin sanatını bizlere yansıtmaktadır. Bu yapılar günümüzde nadide eserler ve yapılar olarak listelerde yer almaktadır. Yıllar içinde çıkan savaşlarda mimari yapılar fazlasıyla hasar görmüştür. Savaş sonrası savaşı kazananlar veya savaşı kaybeden devletler birtakım mimari yapıları elden geçirip sağlamlaştırsa da bu bütün mimari yapıların elde edebildiği bir talih olmamıştır.

Anahtar Kelimeler : Selçuklular,Anadolu’ya,uzunsenelerhükmetmişlerdir.,Bu,uzunsenelersüresinceAnadolu’da,hanlar,,hamamlar,,camiler,,medreseler,ve,kervansarayl..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar