Cumhuriyet rejimi hakkında bilgilerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 08.08.2020 tarih ve 22:10 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Cumhuriyet rejimi hakkında bilgilerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Öncelikle kelimelerin ana orijin alt yapısına baktığımızda

Cumhuriyet Nedir?
Rejim Nedir?
Bunların ne algılama geldiğini bildikten sonrasında Cumhuriyet Rejimi ile alakalı nedir, ne anlatım eder bunlara belginlik getirebiliriz.Cumhuriyet Nedir?

“Cumhuriyet”, bizim dilimize Arapçadan gelen ve benimsediğimiz bir kelime kökenidir. Kısaca tüm halkın iradesi anlamına gelir. Bu kelime “Cumhur’dan” şu demek oluyor ki halktan çıkar. Türk Dil Kurumu Büyük Türkçe Sözlük tarafından “Milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu muayyen süreler için seçtiği milletvekilleri vesilesiyle kullandığı idare biçimi.” olarak tanımlanmıştır. Halkın, muayyen aralıklar ile oy vererek, yeniden halktan birini yöneticileri olarak seçer.

Dediğimiz benzer biçimde kelimenin kökeni Arapçadan geçen bir kelimedir, ne yazık ki Araplar bu kelime kökenini benimsememiş ve kullanmamışlardır. Çünkü bu diyeti kullanmadılar.Rejim Nedir?

Bir devletin belli statü belli başlı ilkeleri bakımından yönetimde izlediği yol. Kısaca Yönetme, düzen biçimi, seviye telaffuzunda anlaşıldığı benzer biçimde bir Devletin idare biçimi.

Kelimelerin kökenlerini dile getirdik geriye ise Türkiye üstünden konuşacak olur isek Türkiye için Cumhuriyet Rejimi ne anlatım ediyor dediğimizde, savaşın içerisinden çıkan bitap ve yorgun düşmüş bir ülke vardı ve bu ülkeyi ayaklandırılması gerekiyordu. Cumhuriyet diyeti Türkiye üstünde birçok alanda tesirini gösterdi Batı devletlerinde ancak Fransa ve ABD Cumhuriyeti kullanır iken Türkiye bunların arasına girmiştir ve ülkenin dünya ticaretine katılmasına, padişah dönemlerinden kalan okulların yerlerine yeni ve daha iyi verim alınacak eğitimlere yer verilmesi vb. Birçok alanda değişikliye girerek tamamen ülkenin şahlanmasına nitekim tesiri büyük olmuştur.

Anahtar Kelimeler : Öncelikle,kelimelerin,anaorijinalt,yapısına,baktığımızda Cumhuriyet,Nedir? Rejim,Nedir? Bunların,nealgılamageldiğini,bildiktensonrası..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar