Demir İpek Yolu Projesi’nin Hayata Geçmesi Ülkemize Hangi Alanlarda Katkı Sağlayabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.08.2020 tarih ve 02:27 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Demir İpek Yolu Projesi’nin Hayata Geçmesi Ülkemize Hangi Alanlarda Katkı Sağlayabilir?

makale içerik

Demir İpek Yolu Projesi’nin Hayata Geçmesi Ülkemize Hangi Alanlarda Katkı Sağlayabilir?
Kısa Linki Kopyala

İpek yolu, yüzlerce yıl şark ile batıyı birbirine bağlayan ve tecim yapılmasını elde eden bir tecim rotasıdır. Ticaret demek zenginlik ve değişiklik anlamına geldiği için bu yolun geçmiş olduğu güzergâhlar her daim bir hâkimiyet mücadelesinin yaşandığı yerler olmuştur. Bu yolun kontrolünü elinde tutan bir bakıma ulusların da kaderini test etme kabiliyetine haiz hale gelmiştir. Bu da paylaşım ve hâkimiyet kavgalarına sebebiyet vermiştir.

 

Demir İpek Yolu Projesi

Demir İpek Yolu projesi yüzlerce sene atlar, develer ve kervanlar ile meydana getirilen, sadece hızla gelişen değişen teknolojinin ilerlemesi ve ulaşım imkânlarının artması ile gözden çıkarılan İpek Yolunu yeniden gündeme getirmek ve canlandırmak amacıyla tasarlanmıştır.

Bu proje ile İpek Yolunun rotası dâhilinde bulunan ülkelerin birbirleri ile demir yolları kısaca tren ulaşımı ile bağlanması ve yeniden eski canlı günlerine erişmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede hem şark ve batı ülkeleri arasındaki ilişkilerin daha da yakınlaşması, bununla birlikte ticaretin hızlanması amaçlanmaktır.

 

Ancak ulaşım olanaklarının son aşama gelişmiş olduğu büyük kapasiteli uçaklar ve gemiler ile kısa sürelerde ulaştırılmak istenilen şeylerin taşınmasını olası kılması demir ipek yolu projesinin ne denli etken olabileceğini düşündürmektedir.

Her ne kadar bu projenin amacı ülkeler içinde meydana getirilen ticareti canlandırmak olsa da aslolan tesirini insanların daha ilkin gitmedikleri bölgelere gitmelerini ve böylelikle tanımadıkları kültürleri öğrenmelerini sağlama noktasında göstereceği anlaşılmaktadır.

Anahtar Kelimeler : İpek,yolu,,yüzlerceyılşarkile,batıyı,birbirine,bağlayan,vetecimyapılmasınıelde,edenbirtecimrotasıdır.,Ticaret,demek,zenginlik,vedeği..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar