Devşirme bir yaşam tarzıdır cümlesiyle ne anlatılmak istenmiştir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.08.2020 tarih ve 22:01 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Devşirme bir yaşam tarzıdır cümlesiyle ne anlatılmak istenmiştir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Osmanlı devlet yapısı ilk kuruluşundan itibaren muayyen stratejiler geliştirilmiş ve başarı sağlanmıştır. Bu stratejilerden birisi de devşirme sistemidir. Bu sistemle devşirilen gayri Müslüm halkların İslamiyet’e alıştırılması ve Türkleştirilmesi ile tam bir sadık olma durumu ve teslimiyet oluşturulmuştur. Devlet bu teslimiyet yardımıyla merkezi otoritesini kuvvetli tutmayı bilmiş ve savaşlarda da üstün başarılar sağlamıştır. Devşirme bir yaşam tarzıdır cümlesi ile de Osmanlının seçimi belirtilmiştir. Cihat anlayışı çerçevesinde gelişen bu sistem İslam’ın yayılmasını hızlandırmış ve aslolan amaca hizmetin yegane yolu olmuştur. Osmanlının yaşam seçimi olarak görmesi de bundandır.Belirli aşamalar kat edildikten sonrasında askeri ve idari pozisyonlara getirilen devşirmeler işinin ehli kimselerden oluşuyordu. Müslüman olarak yetiştirilmeleri ve örf adetlere hakim olmaları eğer olmazsa olmazlardandı. Seçilen her devşirme kabiliyetlerine gore sınıflandırılır ve zekasına gore yönetimin üst bölümüne kadar çıkabilir paşa olabilirlerdi. Osmanlı benimsediği bu yaşam seçimi yardımıyla büyümesini hızlandırmış büyük ve köklü bir cihan imparatorluğu olmuştur.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,devlet,yapısı,ilk,kuruluşundan,itibarenmuayyenstratejiler,geliştirilmiş,ve,başarı,sağlanmıştır.,Bu,stratejilerden,birisi,de,devşirme,sistemidir.,Bu,sistemle,devşirilen,gayri,M&u..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar