Doğu ve Batı Dünyası İçin İznik’in Önemli Olmasının Sebepleri Neler Olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.07.2020 tarih ve 21:18 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Doğu ve Batı Dünyası İçin İznik’in Önemli Olmasının Sebepleri Neler Olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Medeniyetlerin merkezi Şehr-i İznik, 7000 senelik geçmişiyle Romalılara, Bizanslılara, Anadolu Selçuklularına ve Osmanlılara başkentlik etmiş Anadolu’nun mühim şehirlerinden biridir. M.Ö. 316 tarihinde Antigonia adıyla kurulan İznik, Nikiya, Nikiye, Nikiyye, Nikya, Yıznîk, İsnik, Nikaia, Ulema Yuvası ve İsnikian olarak tarih süresince kullanılmıştır.Şehir, Hıristiyan zamanı ve ilahiyatı açısından fazlaca mühim bir yere sahiptir. Hıristiyanlıktaki birinci ve yedinci Konsiller İznik’te yapılma ve 20 Mayıs 325 tarihinde Hıristiyan âlemi için mühim kararların alınacağı yer İznik’teki “İmparatorluk Sarayı” olmuştur. Bu nedenle bütün Hıristiyan âlemi için ehemmiyet arz etmektedir. Ayrıca İznik, Bizans İmparatorluğu döneminde merkez olma hususi durumunu kazanmış ve uzun bir süre koruyabilmiştir. 718 ve 727 yıllarında Araplar tarafınca iki kez kuşatılmıştır. 1204-1222 yılları içinde Theodoros Laskaris tarafınca tarihte ilk kez İznik İmparatorluğu isminde bir devlet burada kurulmuştur. Bunlara ayrıca Anadolu Selçukluların ilk başkenti olan İznik, Süleyman Şahtan sonrasında “Sultan” unvanını alan Kılıç Arslan, ilk kez burada tahta çıkmış ve bu unvanını alan ilk hükümdar olmuştur.2 Mart 1331 zamanı İznik’in kaderinin çizildiği tarihtir. Osman Gazi oğlu Orhan Gazi Selçuklu Devleti’nin çöküşü sonrası 28 yıl Bizans’ın elinde bulunan İznik’i yeniden 234 senelik bir aradan sonrasında Türklerin hâkimiyeti dibine almıştır. Küçük Asya’da Helenizm’in çöküşü Türklerin şehri ele geçirmesiyle gerçekleşmiştir. Şehir, Osmanlılar tarafınca fethedilince ilim, kültür, sanat ve tecim alanında birçok ilerleme burada kaydedilmiştir. İpek Yolu, Bey Yolu ve Hacılar Yolu şehrin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Bu denli kozmopolit bir geçmişe haiz şehirde Selçuklulardan kalma yaratı bulunmamakla beraber Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlılardan kalma pek fazlaca zamanı yaratı bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Medeniyetlerin,merkezi,Şehr-i,İznik,,7000senelikgeçmişiyle,Romalılara,,Bizanslılara,,Anadolu,Selçuklularına,ve,Osmanlılara,başkentlik,etmiş,Anadolu’nunmüh..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar