Dört Halife Döneminde siyasal alanlarda hangi gelişmeler yaşanmıştır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.08.2020 tarih ve 01:31 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Dört Halife Döneminde siyasal alanlarda hangi gelişmeler yaşanmıştır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İslam dini yayılmış olduğu ilk zamanlardan itibaren dünyaya adaleti hakim kılmak ve ömür şartlarını iyileştirmek için siyasal, ekonomik, askeri ve insan hakları alanlarında iyileştirmeler yapmıştır. Bu şartların iyileştirilmesi aniden olmayacağı benzer biçimde tek bir halife dönemine sığmayacak kadarda oldukca vakit almıştır.Hz. Ebubekir döneminde; yalancı peygamberler ortaya çıkmış ve bunlarla meydana getirilen savaşlarda bir oldukca hafız şehit düşmüştür. Bu sebeple mevzuyu ele aldığımızda askeri gücün arttırılması ve teşkilatlanmanın tam sağlanması lüzumlu görüldüğünden bu değişiklikler yapılmıştır. Ayrıca Kuran hafızların şehit düşmesi sebebiyle kitap haline getirilmiştir.Hz. Ömer döneminde; fetihler hızlanmış Anadolu topraklarına kadar ilerleyiş sürmüştür. Ekonomik anlamda gelişimleri sağlamak adına divan örgütlerinin oluşumu sağlanmıştır. Süreklilik arz etmesi bakımındansa askeri ordular yeni fethedilen bölgelere yerleştirilmiştir.Hz. Osman döneminde; daha oldukca denize kıyısı olan yerler fethedilerek donanmaların kurulmaları sağlanmıştır. Yine bu devre de Kuran’ın çoğaltılması ve Müslüman devletlere gönderilmesi gerçekleştirilmiştir.

Hz. Ali döneminde; iç çatışmalar olmuş Cemel savaşı ve Sıffin savaşı gerçekleşmiştir. Müslümanların çıkan yargıcı vakaları ile değişik siyasal gruplara ayrılması da bu zamanda gerçekleşmiştir.

Anahtar Kelimeler : İslam,diniyayılmış,olduğuilk,zamanlardan,itibaren,dünyaya,adaleti,hakim,kılmak,veömürşartlarını,iyileştirmek,içinsiyasal,,ekonomik,,askeri,ve,ins..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar