Emanetlerin ehline verilmemesinin ortaya çıkarabileceği problemler neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.08.2020 tarih ve 21:54 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Emanetlerin ehline verilmemesinin ortaya çıkarabileceği problemler neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Toplumda insanların bir biri ile olan ikili ilişkilerde itimat oldukça önemlidir. Güven eksikliği bir oldukça sıkıntıya yol açabileceği benzer biçimde toplumların yapısını da bozacaktır. Toplum yapısının deforme nedenlerinden biriside emanetin ehline verilmemesidir. Yani bir işin ehilleri haricinde mevzuyu bilmeyen cahil ve kabiliyetsiz kişilerin o işi yapması için görevlendirilmesi de diyebiliriz. Toplum, yapısı bakımından süreklilik arz eden işleyişe haiz olmalıdır. Yapılacak hatalarla bozulabilecek bir yapıdır.Bir iş için lüzumlu donanıma malumat ve birikime haiz olmayan insanoğlu o işleri yapmak için görevlendirildiğinde işleyişi durduracak, sürekliliğin önüne geçerek hata yapacaklardır. Sadece hata yapmak değil işin bizzat kendisi bozulacak, amaca hizmet edemez hale gelecektir. Bu benzer biçimde sıkıntılarla ve işin bozulmasıyla birlikte, camianın düzeninin ve yapısının da bozacağı kesindir. Şöyle ki ancak tanıdık vesilesiyle bir yere bir göreve getirilen yeterli olmayan kişiler hem ancak kendi çıkarları doğrultusunda hareket edecek aynı zamanda işleyişi yürütemez hale getirecektir. İşinin ehli kimseler ise o vazife yeri dolu olduğundan boşta duracak ve lüzumlu malumat birikimi beyhude elde ettiğini düşünerek yanlışlar yapabilecektir. Hatalar zinciri olan bu fiil hem topluma hem kişilere aynı zamanda yöneten devlete kadar zarar verecektir.

Anahtar Kelimeler : Toplumda,insanların,bir,biri,ile,olan,ikili,ilişkilerdeitimatoldukçaönemlidir.,Güven,eksikliği,biroldukçasıkıntıya,yol,açabileceği..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar