Girit Adasını Ancak Yirmi Dört Yılda (1645-1669) Alabilen Osmanlı Devleti’nin O Dönemdeki Deniz Gücü Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 05.08.2020 tarih ve 00:41 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Girit Adasını Ancak Yirmi Dört Yılda (1645-1669) Alabilen Osmanlı Devleti’nin O Dönemdeki Deniz Gücü Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Girit Adası kuşatmasına genel hatlarıyla baktığımızda, bu kale 1669 senesinde Osmanlı Devleti tarafınca ele geçirilmiştir. Bu zamana kadar kaleye 69 kere saldırı edilmiştir. Karşı yandan gelen müdafaa sayısı ise 80 olarak bilinmektedir. Kuşatmanın son üç senesinde hem Osmanlı Devleti hem Hristiyan birlikleri oldukça sayıda asker kaybı vermiştir. Uzun ve sıkıntılı bir sürecin peşinden Girit Adası 1669 senesinde Osmanlı Devleti tarafınca fetih edilmiştir.Girit Adası’nın 24 yılda ele geçirilmesine baktığımızda Osmanlı Devleti’nin enerjisini kaybetmeye başladığını görmekteyiz. Osmanlı Devleti denizlerdeki hakimiyetini Kanuni Sultan Süleyman döneminde zirveye çıkarmıştır. Ancak 17 yüzyıldan itibaren batıda yenileşme hareketleri doğrultusuna birçok alanda olduğu şeklinde deniz alanında da ilerleme kaydedilmiştir. Deniz alanındaki bilginin artması yeni gemilerin buluş edilmesini sağlamıştır. Bu gelişimleri takip edemeyen Osmanlı Devleti deniz gücü bakımından batı devletlerinin peşinde kalmaya başlamıştır. Aynı zamanda Osmanlı Devleti’nde o tarihlerde görülen duraklama süreci değişik alanlarda çıkan sorunlarla uğraşma zorunluluğu doğurmuştur.İç huzursuzlukların da görüldüğü Osmanlı Devleti sefer hazırlıklarını tam olarak yerine getirememiştir. Girit Adası’nın 24 senelik gayret kararı fethi Osmanlı Devleti’nin eski gücüne haiz olmadığının göstergesidir. Osmanlı Devleti’nde görülen duraklama süreci yerini bir müddet sonra gerileme devrine bırakmıştır. Gerileme dönemi ile beraber ülkede mühim topraklar kaybedilmeye başlanmıştır.

Anahtar Kelimeler : Girit,Adası,kuşatmasınagenel,hatlarıylabaktığımızda,,bu,kale,1669senesindeOsmanlı,Devletitarafıncaele,geçirilmiştir.,Bu,zamana,kadar,kaleye,69kere&n..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar