Günümüzde bilimin gelişmesinde Aydınlanma Çağındaki gelişmelerin nasıl bir tesiri olmuştur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.08.2020 tarih ve 01:32 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Günümüzde bilimin gelişmesinde Aydınlanma Çağındaki gelişmelerin nasıl bir tesiri olmuştur?

makale içerik

Günümüzde bilimin gelişmesinde Aydınlanma Çağındaki gelişmelerin nasıl bir tesiri olmuştur?
Kısa Linki Kopyala

Günümüzde bir oldukca gelişimin yanı sıra bilimde de bir oldukca büyüme laf konusu. Tabi bu gelişmeler aniden gerçekleşmediği benzer biçimde temelsiz de oluşmuyor. Temellerinin olması ihtiyaç duyulan ilmi emek harcamalar inkişaf dönemini devam ettirebilir. Aydınlanma çağı da bir oldukca ilmi gelişimin temelini oluşturuyor. Aydınlanma çağı içinde bir oldukca araştırma, buluş ve keşifler olumlu yönde bilimin ışığında gerçekleşmiş günümüzün biliminin temellerini oluşturmuştur.  Bilimin ışığının yayılmış olduğu o günlerde kilisenin tesiri her geçen gün azalmış ve bilimin önünü tıkayan engeller o devre içinde ortadan kaldırılmıştır. Bilimsel araştırmaların yapılabilmesi deney-rasat kanalıyla tekrar o dönemlerde ortaya çıkmıştır. Doğa bilimlerinde ki bir oldukca büyüme günümüz bilimini zenginleştirmiş katkı sunmuştur.

 

Sanayi inkılabının doğması da Aydınlanma çağı yardımıyla gerçekleşmiş, aydınlanma çağı içinde meydana getirilen ilmi ve teknik emek harcamalar üretimi arttırmış, endüstri inkılabının gerçekleşmesini sağlamıştır. Düşünce sisteminin tekrar oluşturulduğu aydınlanma çağı ile ekonomiye, bilime ve sanatçıya kıymet verilmiş bu sayede günümüzde ki bu değerlerin kazanılmasına zemin hazırlanmıştır. Bu düşüncelerin özgürce aktarılıp özgürce kendi kendini geliştirme evresi yardımıyla günümüz de bilim ve teknik çalışmaların gelişimi hızlanmış sanata ve sanatçıya olan hürmet bu sayede artmıştır. Toplumsal yapıda ki bütün bu değişimler bilim ve teknik mevzulara kıymet verilmesi, sanatın ve sanatçının üstün hüviyet oluşturması Aydınlanma çağlarında ki gelişmelerin günümüzde oluşturduğu etkilerdendir.

Anahtar Kelimeler : Günümüzde,biroldukcagelişiminyanı,sıra,bilimde,de,biroldukcabüyümelafkonusu.,Tabi,bu,gelişmeleranidengerçekleşm..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar