Hirosaki Kalesi

Bu yazı Nur Avlar tarafından 25.11.2019 tarih ve 16:14 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Hirosaki Kalesi

makale içerik

Hirosaki Kalesi
Kısa Linki Kopyala

Japonya’da yer alan tarihi kaleler günümüzde halen pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor.Ülkede yer alan tarihe yakından tanık olun.

Hirosaki Kalesi

Japonya'da bulunan Hirosaki Kalesi 1611 yılında inşa edilmiş ve Hirosaki ve Mutsu bölgelerine hükmetmiş olan Tsugaru Klanına ev sahipliği yapmıştır. 

Kaleyi bugün meşhur yapan ise tarihi değil Chery Blossom dönemi denilen Kiraz ağaçlarının açtığı dönemdeki görüntüsüdür. Gerek bulutlar gerek ağaçlar lila rengine bürünür. Sadece Mart ve Nisan ayında 1-2 hafta süren bu görsel şölen Hirosaki Kalesinin bu fotoğraftaki görüntüsünü ortaya çıkarır. 

Japonya ile özdeşleşen kiraz ağacı çiçekleri, muhteşem görünümleri, harika renkleri ve rüzgardaki dansları ile cennetten manzaralar sunarlar. Sakuraların açtığı nisan ayında pek çok festivalle şenlenen Japonya, bu çiçeklere felsefi açıdan da özel bir anlam yüklemiştir. 

Kiraz çiçeklerinin en güzel göründükleri dönemde sona eren ömürleri, hayatın güzelliği kadar güzel olan her şeyin de geçici olduğunu hatırlatır insana. 

Parklar, bahçeler şimdiden hanami için hazır. Sakuralar yavaş yavaş boy göstermeye başladı bile. Japon şehirlerinin en ferah ve en yeşil alanları, geniş parklarıyla ünlü samuray kaleleridir. Sakura Kaleleri ve devasa yeşil alanlarda hem tarih,hem de doğayla iç içe olursunuz. Hele bir de sakura dönemi ise ömrünüz boyunca unutamayacağınız bir gün geçirirsiniz. 

Hirosaki Kalesi, sakura denince ilk akla gelen kalelerden. Japonya’daki en büyük sakura festivali bu kalede yapılıyor. Küçük bir kale, ancak tüm yapıları orjinal, 400 yıllık. 

Kalenin bahçesinden görülen İwaki Dağı’nın karlı manzarası Fuji’yi andırıyor. Kaleyi çevreleyen Hirosaki Parkı ise tek kelime ile büyüleyici. 2600 ağaç sakuradan bir dünya yaratmış burada. Hirosaki’de kalenin su dolu hendeğinde, sakuraların gölgesinde sandal sefası yaparak veya sakuraların göğü kapladığı parklarda yürüyerek geçireceğiniz harika bir gün ve şahane bir festival sizi bekliyor.

 

Anahtar Kelimeler : kale, japonya, festival

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar