Hz Ali’nin, İslam Devleti’nin merkezini Medine’den Kûfe’ye taşımasının sebepleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 09.08.2020 tarih ve 22:30 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Hz Ali’nin, İslam Devleti’nin merkezini Medine’den Kûfe’ye taşımasının sebepleri nelerdir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

İslam Devleti’nin Hz. Muhammed ile başlamış olan zamanı senelerce değişik merkezlere kaymış, fethedilen yerlerin stratejik konumuna nazaran en mühim ve güvenilir yerler seçilmiştir. Hz Muhammed zamanında ve üç halife zamanında meydana getirilen fethiler ve siyasal gelişmeler Medine’nin merkezi olarak kullanılması gerekliliğini göstermiştir. Alınan kararlarda bu yönde olup bu dönemler de İslam devletinin merkezi Medine olmuştur.Hz. Ali döneminde ise bu merkez fethedilen yerlerin stratejik açıdan yönetimi, bölgenin ticari ve kültürel alanda büyüme seviyesinde olması ve emniyet açısından Hz. Ali için daha elverişli olması sebebiyle Kûfe yeni merkez olarak seçilmiştir. Hz. Ali nin kendisini savunanların daha çoğunlukta olması bu bölge için daha güvenli olabileceği düşünülmüştür.

Anahtar Kelimeler : İslam,Devleti’nin,Hz.,Muhammed,ilebaşlamış,olanzamanısenelercedeğişikmerkezlere,kaymış,,fethedilen,yerlerin,stratejik,konumunanazaranenmüh..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar