Hz. Ebu Bekir Döneminde devlet otoritesinin sağlanması amacıyla meydana getirilen emekler nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 31.07.2020 tarih ve 00:22 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Hz. Ebu Bekir Döneminde devlet otoritesinin sağlanması amacıyla meydana getirilen emekler nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) vefatından sonrasında dört halife süreci başlamıştır. İlk halife Hz. Muhammed’in (sav) işareti ile Hz. Ebubekir seçilmiştir. Peygamberimizin vefatından sonraki ilk devre olduğu için Hz. Ebubekir’in süreci birazcık sıkıntılı olmuştur. Devlet otoritesinin sağlanması gerekiyordu. Bundan ötürü birtakım emek harcamalar yapılmıştır. Bu emek harcamalar arasında;Muhammed’in (sav) vefatından sonrasında çıkan yalancı peygamberler ve dinden dönme olaylarının bastırılması laf mevzusu olmuştur. İslam’ı kabul etmiş olduğu şekilde zekat vermeyen Yemen ve Umman benzer biçimde yerlerde çıkan isyanların bastırılması için bölgeye ordular göndermiştir. Yalancı peygamberleri ortadan kaldırmış, dinden dönenlerle Ridde Savaşları yapmıştır. Yapılan bu emek harcamalar Arabistan’ı yine Medine etrafında birleştirmiş ve devlet otoritesinin sağlanması için büyük bir adım atılmıştır.
Devlet illere ayrılmış, illere valiler atama edilmiştir. Ilk kere halifeye, ordu komutanlarına ve mühim devlet memurlarına maaş bağlanmıştır.
Kur’an’ı Kerim, Hz. Muhammed zamanında vahiy katipleri tarafınca deri, taş, hurma yaprakları benzer biçimde malzemelere yazılır, hafızlar tarafınca ezberlenirdi. Yalancı peygamberlerle meydana getirilen savaşlarda birçok hafızın şehit olmasıyla beraber Kur’an’ın kitap haline getirilmesi konuşulmaya başlandı. Fetihlerin artması ve Kur’an’ın değişik tarzlarda okunmasından meydana gelen farklılıklar da kitaplaştırılma ihtiyacını artırmıştır. Böylece Zeyd b. Sabit başkanlığında Kur’an kitap haline getirilmiştir.
Ebubekir, yapmış olduğu fetihlerle İslam devletinin sınırlarını genişletmiştir. Sasani Devleti’nin egemenliğindeki Irak’a ordular göndermiş, Hire Beyliği’ni İslam devletine bağlamıştır. Arabistan dışındaki ilk fetihler yapılarak devletin otoritesi güçlendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler : Peygamber,Efendimiz,Hz.,Muhammed’in,(sav),vefatındansonrasındadört,halifesürecibaşlamıştır.,İlk,halife,Hz.,Muhammed’in,(sav),işareti,ile,Hz.,Ebubekir,s..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar