İngiltere Demokrasi Hareketleri

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 07.06.2020 tarih ve 23:50 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. İngiltere Demokrasi Hareketleri

makale içerik

İngiltere Demokrasi Hareketleri
Kısa Linki Kopyala

İNGİLTERE’DE DEMOKRATİKLEŞME:
I) Magna Carta (Büyük Şart – Libertatium) 1215:

İngiltere Demokrasi Hareketleri ilk olarak Magna Carta ile başlamıştır. İngiltere’de Kral Yurtsuz John ile halkı temsilen soylular arasında yapılan bir sözleşmedir. Halkın baskısıyla yayınlanmıştır. İngiltere’de ve Dünya’da demokrasinin başlangıcı sayılır. Aynı zamanda Anayasa niteliğinde olduğu için Anayasacılığın da başlangıcı kabul edilir. Kralın yetkileri ilk kez yasalarla sınırlandırılmış ve yasaların üstünlüğü kabul edilmiştir.

Getirdiği Yenilikler:

– Halka özel mülkiyet hakkı tanındı ve bu hak kanun güvencesine alındı.

– Sürgün cezası kaldırıldı.

– Kralın, yargısız ceza verme yetkisi kaldırıldı.

– Halkın ve meclisin onayı olmadan kral, keyfi şekilde yeni vergi alamayacaktı.

Not: İngiltere’de İlk kez parlamentonun kurulması 1295’te gerçekleşmiştir.

II) Meşrutiyet’e Geçiş:

Krallar parlamentonun yetkilerini kısıtlamak ve yeni vergiler getirmek İstediklerinden 1648, 1688, 1830 ve 1848 yıllarındaki ihtilaller sonucu meşrutiyet yönetimi bir daha yıkılmamak üzere ve bugünkü şekliyle tekrar kuruldu. (İngiltere’de biri Avam “halk”, diğeri Lordlar “Soylular” kamarası olmak üzere iki gruptan oluşan bir meclis vardır.)

Anahtar Kelimeler : İNGİLTERE’DE,DEMOKRATİKLEŞME: I),Magna,Carta,(Büyük,Şart,–,Libertatium),1215: İngiltere,Demokrasi,Hareketleri,ilk,olarak,Magna,Carta,ile,başl..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar