İnsanlar Köylerden Kentlere Neden Göç Eder?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.08.2020 tarih ve 00:35 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. İnsanlar Köylerden Kentlere Neden Göç Eder?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İnsanların yaşamış olduğu bölgeleri bırakıp kentlere göç etmesinin peşinde bir oldukça sebep yatabilir. Geçim ve iş mevzusu bunların başlangıcında gelenler arasındadır. Şehirlerde bulunan olanakların, köy alanlarına kıyasla daha çok olduğu su götürmez bir gerçektedir. Şehirlerde bulunan sanayi, yapınış ve iş imkanları köylere göre daha yüksektir. İnsanların evlatlarının gelecekleri için kaygılanması en mühim faktörlerden birisidir ki kentler de bulunan öğrenim faaliyetleri köylere oranla kıyaslanamaz aşama de yüksektir.Köyde bulunan iş gücünün azalması buna mühim aşama de tesir etmektedir, ülkemizi ele alırsak Marshall planıyla devletimizde traktörün kullanılmaya başlamasından sonrasında köylerde bulunan iş gücünün eskiye kıyasla büyük miktarda düşmesi günümüzde bulunan göçlerin de temellerinde yer almaktadır. Köy topraklarında ki verimsizleşme ve miras kanalıyla parçalanması da etkilidir. Fakat toplumsal ve kültürel açıdan köyler, şehirlere kıyasla daha düşük düzen de kalabilir. İnsanların çalışma, barınma, öğrenim şeklinde haklarının yanı sıra eğlence, sosyallik vb. mevzularda da hakları bulunmakta. Köylerde bulunmaya bu hakların şehirlerde daha basit erişilebildiğini unutmamalıyız.

Anahtar Kelimeler : İnsanlarınyaşamış,olduğubölgeleribırakıp,kentlere,göç,etmesininpeşindebiroldukçasebep,yatabilir.,Geçim,ve,işmevzusu&nb..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar