İpek Yolu güzergahının sık sık istikamet değiştirmesinin sebebi nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 21:56 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. İpek Yolu güzergahının sık sık istikamet değiştirmesinin sebebi nedir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Tarihsel süreç içinde İpek yolunun stratejik bir öneme haiz olduğu bir gerçektir. İpek yolu süresince uzanan enerji kaynaklarının çokluğu ve gelişmiş ekonomilerin bu yol üstünde yer alması ticari güzergahın önemini gözler önüne seriyor. Devletlerin bu yol üstünden elde ettikleri gelirleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor olması da bu yolun kullanması hususunu lüzumlu kılıyor. Hemen her devlet kendi menfaatlerini düşünmek zorundadır. Savaş halinde oldukları devletlerle dahi ekonomik yaptırımların önüne geçilmek istenmesi de bundandır. Ekonomik savaşların çokluğu ancak eski yıllarda değil günümüzde dahi devam etmektedir. Günümüzün ipek yolu olarak malum ticari yolları da, üstüne kuru olan devletlerin hem stratejik önemini arttırıyor bununla birlikte ekonomik hasılat elde etmelerini sağlıyor.

 

Büyük ve geniş bir alan üstüne kurulu olan ipek yolu, seneler süresince üstüne kurulup yıkılan bir fazlaca devlete tanıklık etmiştir. Bu güzergah üstünde kurulu devletlerin aralarında ki menfaat çatışmaları ve ikili ilişkilerin değişik boyutlara taşınmasından ötürü da sık sık istikamet değiştirmiş olması, ticaretin önemini kaybetmiyor olmasından kaynaklanıyor. Özellikle tarihsel süreç içinde gelişen büyük çaplı olayların tesirleri de ipek yolu güzergahının sık sık istikamet değiştirmesinde yadsınamaz nitelikte. Kavimler göçü, Moğol istilası  ve haçlı saldırıları şeklinde büyük gelişmeler buna misal oluşturur. Devletlerin ekonomik çıkarlarının yanı sıra hedeflediği dini kıymeti yüksek mabetleri ele aktarma isteği de bulunuyor. Ya da ipek yolu üstünde kurulu olması ve büyümesi ile yetinmeyen devletlerin bütün cihana hükmetme isteği de büyük gelişmelerin ve büyük savaşların yaşanmasına niçin oluyor.

 

Anahtar Kelimeler : Tarihsel,süreçiçindeİpek,yolunun,stratejik,bir,önemehaizolduğu,bir,gerçektir.,İpek,yolusüresinceuzanan,enerji,kaynaklarının,&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar