İslam alimlerinin bitirdikleri çalışmaların Avrupa bilim yaşamına tesirleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.08.2020 tarih ve 00:53 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. İslam alimlerinin bitirdikleri çalışmaların Avrupa bilim yaşamına tesirleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İslam’ın emrine uymuş ve insanlığa olan hizmetin nimet olduğu bilinci ile emekler yapmış bütün İslam alimleri tarih süresince bilime katkı sunmuşlardır. Bilim üstüne meydana getirilen bir oldukça emek harcama Avrupa’da ki bilim adamlarının dikkatini çekmiş ve yoğun alaka göstermişlerdir. Normalin üstünde olan bu alaka yardımıyla ilmi emekler Avrupa devletlerinin tahakkümüne girmiştir. Avrupa devletlerinin bu detayları kendileri yararına kullanmaları, Avrupa’da ki bilimin temellerinin oluşumunu sağlamıştır.

 

İslam alimleri dini bilimlerin yanı sıra tıp, matematik ve astronomi şeklinde alanlarda da çalışmalarını yürütmüşlerdir. Özellikle Endülüs Emevi devleti döneminde kurulan medreseler ve kütüphaneler yardımıyla ilmi gelişmeler hız kazanmıştır. Bilimin, ‘Rahman’ın hikmetinin tezahürü’ olarak görülmesi de İslam alimleri tarafınca ehemmiyet verilen bir fikir olmuştur. İnsanlığa yarar verecek bilimsel bilgilerin gerekliliği mevzusunda hem düşünce olmuşlardır. Düşünüş ve fikirleri ile bir oldukça bilim insanını etkileyen İslam alimleri derhal her mevzuda fikirlerini belirtmekten geri durmamışlardır. Endülüs Emevilerinden olan El Zehravi bugün dünyada ki tıp biliminin kullandığı cerrahi malzemelerinin dizaynını gerçekleştirdiğini bilmemiz gerekir. Yahut çiçek aşısını elli sene sonrasında kullanan Avrupa, elli sene öncesinde bunu keşfeden Osmanlıya oldukça şey borçludur diyebiliriz. Hal böyleyken bilimin ışığının İslam ile daha oldukça aydınlattığı doğruyu göz ardı edilerek meydana getirilen eleştirilere kayıtsız kalmak, bizleri ezilmişliğe iteceği şeklinde bizlerin onlara olan faydalarını da yok sayacağımız anlamına gelir.

 

Anahtar Kelimeler : İslam’ın,emrine,uymuş,ve,insanlığa,olan,hizmetin,nimet,olduğu,bilinci,ileemekleryapmışbütünİslam,alimleri,tarihsüresincebilime,katkı,sunmuşl..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar