İslamiyet öncesi döneme Cahiliye Dönemi denmesinin nedenleri neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.08.2020 tarih ve 00:54 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. İslamiyet öncesi döneme Cahiliye Dönemi denmesinin nedenleri neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İslam nurunu dünyaya yaymadan ilkin Arap yarım adasında ki insanların yaşayış biçimleri günümüzde anlam veremeyeceğimiz kadar fena durumdaydı. Bedevilerin(konar-göçer) bir tecim hane olarak kullandığı Kâbe’nin içerisi putlarla doluydu. Semavi dinlerin Yahudilik ve Hristiyanlık şeklinde, geçerliliklerini yitirmeleri, bozulma olmaları insanları bir iman boşluğuna itmişti. İnsanlar içinde ki ikili ilişkilerin ancak çıkara dayalı olduğu; kimsenin hiç kimseye saygı, sevgi ve acıma duymuyor olması toplumda ki düzenin kaybolmasına yol açmıştı. Köleliğin varlığı ve insan haklarının tümüyle ihlal edilmiş olduğu o günler de, ancak parası olanın saygınlık sahibi olduğu görüşü yaygındı. Kadınların aşağılandığı, bir mal şeklinde alınıp satılmış olduğu ve minik kız evlatlarının diri diri toprağa gömüldüğü yıllardı.

 

Bugün okuma yazma bilmeyene bilgisiz deniliyorsa da ‘cahili süreci’ derken bu cahillik kastedilmemiştir. Yaşanılan bilgisizliğin yanı sıra yeni bilgilere de kapılarını kapatmış olmaları, gaflet içinde ancak günü kurtarma çabası, bayanların değersizleştirilmesi ve kendi bitirdikleri eşyaya tapmaları şeklinde bir oldukça niçin onların sürecinin cahiliye süreci olarak adlandırılmasını sağlamıştır. Medeniyetin oldukça uzağında yaşanmış olan bu gelişmeler, onların başı boş yeryüzünde gezinmeleri ve yeryüzünde artık inançsızlığın yargı süreceği bir zamanda İslam doğmuştur. İslam öncesi bu gelişmelerin yaşandığı Arap yarım adası, bu kötülüklerin içinde kendi içerisinden dünyaya gelen güneşi göremeyecek kadar kör olmalı ki İslam’ın yayılması oldukça sancılı olmuştur. Haksız ithamlarla yüz yüze kalan Müslümanlar bütün çabalara karşın geri durmamış canları pahasına cahiliye periyodunu sonlandırmışlardır.

 

Anahtar Kelimeler : İslam,nurunu,dünyaya,yaymadanilkinArap,yarım,adasında,ki,insanların,yaşayış,biçimleri,günümüzde,anlam,veremeyeceğimiz,kadarfenadurumdaydı.,Bedevil..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar