Kâğıt Ne Zaman Ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 08.08.2020 tarih ve 01:56 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Kâğıt Ne Zaman Ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kağıt makalenin icadından seneler sonrasında, ahşap, otlar ve atıklar karıştırılarak elde edilmiş hamurun preslenmesi ile buluş edilmiş ince malzemedir. İnsanların haberleşmek için yahut bulduklarını gelecek nesillere aktarmak için, yahut bir zamanlar yaşadıklarını seneler sonrasında da belirtmek için yazıyı bulmuşlar ve kağıdın olmaması dolayısıyla yazdıklarını taş tabletlere, mağara duvarlarına, ağaç kabuklarına yazmışlardır.MÖ 2 yüzyılda Cai Lun tarafınca buluş edilmiştir ama Çinliler kağıdı bulduklarını uzun bir müddet gizli saklı tutmuşlardır. Çünkü kağıdın bulunması Çinliler için oldukça değerlidir ve saklayabildikleri kadar bu durumu saklamışlardır.Bilinen en eski kağıdın MÖ 150 yılından kalmadır ve üstünde bir makale yoktur. Çin Seddi civarlarındaki bir kulübede bulunmuştur. Bundan önceki döneme ilişik bir kağıt ise 1957 senesinde Çin civarlarında bir mezarda bulunmuştur ve onun da üstünde makale yoktur. MÖ 140 ile 87 yılları arasından kalmış olduğu bilinmektedir.Modern kağıt ise 1774’te Justus Claproth tarafınca bulunmuştur. Mr. Claproth bir hukuçudur. Kağıt o zamanlar yapılması zor bir araç-gereç olduğundan oldukca pahalıydı ama 1840 senesinde Freidrich Gottlob Keller tarafınca buluş edilen kağıt makinesi ile kağıt yapımı kolaylaştı ve maliyeti azaldı. Gittikçe kağıt üretebilen makina payı arttı ve seviyeleri gün geçtikçe ilerledi.

Anahtar Kelimeler : Kağıtmakaleninicadındansenelersonrasında,,ahşap,,otlar,ve,atıklar,karıştırılarakelde,edilmişhamurun,preslenmesi,ilebuluşedilmiş,ince,malzemedir.,İnsa..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar