Kadınlar Osmanlı camiasında hangi faaliyetlerde bulunmuşlardır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 31.07.2020 tarih ve 00:29 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Kadınlar Osmanlı camiasında hangi faaliyetlerde bulunmuşlardır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Türk evveliyatına bakıldığında hanımefendilerin toplumsal yaşam ve devlet siyasetinde önemi katkıları bulunduğunu görmek mümkün. Osmanlı döneminde bayanlar bilhassa devletin kuruluşunda muhtelif el sanatları ile ilgilenerek hem ekonomiye aynı zamanda aynı zamanda kendi ailelerine büyük katkılar sunmuştur. Savaş zamanlarında da askerlere her açıdan yardım eden bayanlar, sağlık, ordunun giyimi kuşamı ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmuşlardır. Daha o zamanlar kurmuş oldukları sivil topluluk örgütleriyle devlete yardım etmeleriyle beraber fakir halkın ihtiyaçlarının karşılanması mevzusunda da destekleri büyüktür. Ayrıca savaşlarda yeri geldikçe bulundukları yerleri korumak için ellerinden geleni yapmışlardır.Kadınlar her türlü düşüncelerini dile getirmekten çekinmemiş, hem toplumsal, hem ticari aynı zamanda siyasal yaşam arasında her vakit kendilerine bir yer edinmişlerdir.Büyük savaşlarda adamların çoğunun harbe gitmelerinin ardından, demircilik ve nalbantlık benzer biçimde ağır işlerde bayanlar kendi maharetleri göstermişler ve ellerinden her şeyin geldiğini bir kere daha ispatlamışlardır.

Anahtar Kelimeler : Türkevveliyatınabakıldığındahanımefendilerintoplumsalyaşamve,devlet,siyasetinde,önemi,katkılarıbulunduğunugörmek,mümkün.,Osm..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar