“Kişioğlu ölmek için yaratılmıştır. İnsanoğlu fani, Gök Tanrı ebedidir.” Orhun Kitabeleri’nde geçen bu ifadenin İslam inancıyla benzerliği nelerdir? Acaba?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.07.2020 tarih ve 01:16 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. “Kişioğlu ölmek için yaratılmıştır. İnsanoğlu fani, Gök Tanrı ebedidir.” Orhun Kitabeleri’nde geçen bu ifadenin İslam inancıyla benzerliği nelerdir? Acaba?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kesinlikle vardır. İslam inancına göre, Allah Bakidir doğrusu ebedidir. Allah için ölüm ve son yoktur. İnsanoğlu ise ölüp ahrette dirilmek için yaratılmıştır. İnsan ölümlü doğrusu fanidir. Orhun Abidelerinde geçen bu ibare ile İslam inancındaki iman birbirine oldukça fazla benzemektedir. Türklerin inançları ile İslam dininin inançlarının birbirine benzer olması Türklerin Müslüman olmalarını kolaylaştırmıştır. İnsan, bir fikri yada düşünceyi incelerken kendi karakter ve düşüncelerine yakınlığına dikkat eder. Yakınlık yada benzerlik var ise ferdin kabul etmesi daha basit olacaktır. Türklerin İslamiyet’i kabul etmeleri inançlarında ve kültürlerindeki benzerlikten ötürü basit olmuştur.Türkler, kılıç zoru ile değil kendi rızalarıyla toplu olarak gruplar halinde kabul etmişlerdir. Türklerin zorla değil de isteyerek inanmalarında asla şüphesiz ki İslam ile benzer özellikler yayınlayan Gök Tanrı inancı benzer biçimde inançlarının olmasıdır. Türklerin inançları ile İslam dini arasındaki benzerliklere örnekler;Türklerin eski inançları Gök Tanrı inancı adıyla malum inanıştı. Bu inanışa göre, Türkler tek bir ulu yaratıcıya inanmaktadırlar. O ulu allah her şeye hakimdir ve ebedidir. Allah inancındaki Esma’ül-Hüsna benzer biçimde Gök Tanrı’nın da benzer sıfatları vardı ve Türkler sıfatlarıyla İslam’daki Allah inancına benzeyen Gök Tanrı’ya inanmaktaydılar.
Türklerde de ahret inancı ve ruhun ölümsüz olduğu inancı vardı. İslamiyet’teki Cennet yerine Türkler Uçmağ, Cehennem için Tamu laflarını kullanmışlardır.
İslamiyet’teki kurban inancına benzer bir ayin Türklerde de vardır. Türkler Gök Tanrı’ya kurban sunarlardı.

Anahtar Kelimeler : Kesinlikle,vardır.,İslam,inancına,göre,,Allah,Bakidirdoğrusuebedidir.,Allah,için,ölüm,ve,son,yoktur.,İnsanoğlu,ise,ölüp,ahrette,dirilmek,için,yara..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar