Konargöçer Yaşam Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 05.08.2020 tarih ve 00:43 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Konargöçer Yaşam Hakkında Neler Biliyorsunuz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Göçebe olarak yaşayan, muayyen bir yere, bölgeye devamlı olarak orada yaşama amacıyla yerleşmeyen insanlara konargöçer denilmektedir.

Aslında bu ömür tarzını benimseyen insanların temel amacı besin kaynaklarına, ürün yetiştirebilecekleri bereketli ziraat arazilerine hem de hayvanlarını otlatabilecekleri geniş sahalara ulaşabilmektir. İnsanlar bulundukları yerde temel gereksinimlerini karşılamaya yarayacak gıda ve su bulamazlarsa bu tarz şeyleri bulabilecekleri, barınma ve emniyet gereksinimlerini karşılayamazlarsa bu sıkıntılarını ortadan kaldıracak ömür için daha elverişli bir yere göç etme ihtiyacı ortaya çıkar.Geçmişten bugüne konargöçer ömür bir halde azalmış ama devam etmektedir. Eskiden daha büyük ve kitlesel bir halde yapılmakta iken günümüzde her ne kadar yerleşik yaşama geçilmiş ise de muayyen bir topluma veya yöreye ilişik olarak gerçekleşebilmektedir.Genelde hayvancılıkla uğraşan topluluk kesiminin sene arasında mevsim durumunu da göze alarak hem kendileri bununla beraber hayvanları için yaz aylarında sıcak olan yerlerden yüksek kesimlerdeki yaylalara kışın ise ova diyebileceğimiz alanlara şu demek oluyor ki nispeten alçak ve yaşamaya elverişli yerlere geri dönmelerini de konargöçer ömür kavramıyla açıklayabiliriz.Konargöçer ömür görülen yerler değişik olabilir. Bunun nedeni iklimden meydana gelen ısı farkı olabileceği şeklinde mevsimlik işçilik de olabilir. Çünkü insanoğlu hayatlarını geçinmek ettirebilmek için senenin muayyen dönemlerinde muayyen yerlere çalışmaya gidebilirler. Örneğin vatanımızda fındık toplamak için Karadeniz bölgesine giden insanoğlu olduğu şeklinde doğudan veya iç bölgelerden yazın pamuk toplamak için Akdeniz bölgesine gidenler de bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Göçebe,olarak,yaşayan,muayyenbir,yere,,bölgeyedevamlıolarak,orada,yaşama,amacıyla,yerleşmeyen,insanlara,konargöçer,denilmektedir. ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar