Osman Bey’in İpek Yolu üstünde yer edinen Bursa’yı fethetmek istemesinin nedenleri neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.08.2020 tarih ve 01:46 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osman Bey’in İpek Yolu üstünde yer edinen Bursa’yı fethetmek istemesinin nedenleri neler olabilir?

makale içerik

Osman Bey’in İpek Yolu üstünde yer edinen Bursa’yı fethetmek istemesinin nedenleri neler olabilir?
Kısa Linki Kopyala

Tarihsel süreçte büyük bir imparatorluğun kurucusu olarak adından sıkça laf ettiren Osman Bey yapmış olduğu fetihlerle devrin mühim merkezleri eline geçirmiş kuruluşun mimarı olmuştur. Geliştirdiği stratejik emek harcamaları ile birer birer ehemmiyet arz eden yerleri ele transfer isteği hasıl olmuş bir çoğunu da hayatta iken gerçekleştirmiştir. Bu mühim merkezlerden bir öteki ise Bursa. Sonra ki süreçlerde Osmanlı Devleti’nin 1366 yılına kadar başkentliğini üstlenecek bu kent Osman Bey’in fethini planladığı, ipek yolunun üstünde kurulu olduğu büyük bir kent.

 

Maddeler halinde el alacak olursak ;

  • Üzerinde kurulu olduğu ipek yolu yardımıyla ticari bir merkeze haiz olmak ve ekonomik gelişmişlik düzeyini arttırmak
  • Ticari olan ipek yolu yardımıyla ekonominin yanı sıra siyasal bir güç haline gelmiş olarak bölgede lafının geçerliliğini artırmak
  • Marmara denizine kıyısı olan Bursa’nın fetih edilmesi ile Bizans’ın o bölgede ki enerjisini kırmak istemesi

 

Osman Bey bu amaçlarını gerçekleştirmeyi başarmış ve Bursa 1303 senesinde günler devam eden kuşatma kararı teslim alınmıştır. Halk artan Bizans baskısından bunalmış olacak ki fetih sonrası bir bir çok Müslümanlığı seçip kendi yerleşim yerlerinde kalmayı, Osmanlı Beyliği himayesinde yaşamayı tercih etmişlerdir. Nedenleri sıralarken satır içinde da malumat vermek gerekirse; Osman bey bölgeyi Türkleştirmeyi oldukca istemesi sebebi ve bu nedenden dolayı  barış kanalıyla Bursa’yı teslim alması halk tarafınca kendisine karşı sempati uyandırmıştır.

Anahtar Kelimeler : Tarihsel,süreçte,büyük,bir,imparatorluğun,kurucusu,olarak,adından,sıkçalafettiren,Osman,Beyyapmış,olduğufetihlerledevrinmühim&n..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar