Osmanlı’da Şehir Halkının Bir Araya Gelmesine Neden Olan Etkinlikler Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 01.08.2020 tarih ve 00:51 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı’da Şehir Halkının Bir Araya Gelmesine Neden Olan Etkinlikler Nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Düzenlenen etkinlikler, topluluğun sosyo- kültürel hayatında mühim vakaları ve günleri kutlamak ve anmak için hazırlıkların yapıldığı ve kutlandığı toplantılardır. Bu etkinlikler; siyasi, sanat ve kültür açısından çok önemlidir. Aynı zamanda bu etkinlikler devletlerin toplumsal ve kültürel yapılarını ortaya koymaktadır. Bu etkinlikler devletlerin siyasi, toplumsal ve ekonomik yapıları ile kudretleri doğrultusunda düzenlenmektedir. Tüm devletlerde olduğu benzer biçimde Osmanlı Devleti’nde hem içerik hem halde bakımdan mühim olan etkinlikler düzenlenmektedir. Bunlar:Cülus Töreni: Osmanlı’da tahta yeni çıkacak olan şehzadenin, padişah olacağının duyuru edilmiş olduğu törenlerdir. Osmanlı döneminde bu merasim çok önemlidir. Tüm prosedür tam olarak yerine getirilerek meydana getirilen bu törende liste cülus töreni, kılıç alayı ve türbe ziyaretleridir. Cülus bahşişi askerlere tek bir seferde, veya maaşlarını arttırmak sureti ile verilen paradır.


Cenaze Töreni: Ölen padişahı son yolculuğuna uğurlamak için halkın toplanmasıdır. Bu merasim, halkın kendi arasında de düzenlenmektedir. Cenaze töreni Müslüman ülkelerde uygulanan bir törendir.


Kılış Kuşanma Töreni: Osmanlı padişahlarının tahta çıkmalarının peşinden birkaç gün arasında meydana getirilen törendir.


Sefere Çıkış Merasimi: Padişahların sefere çıkarken ve seferden döndüklerinde düzenlenen muhteşem merasimlerdir.


Bayram Töreni: Osmanlı Devleti’nde dini bayramlar, dini önemin yanında Osmanlı hanedanının ihtişamının ortaya çıkmış olduğu törenlerdir. Osmanlı Devleti’nde cülus töreninden sonrasında en mühim tören Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’dır.


Sünnet Törenleri: Özellikler durumu iyi olan ailelerin düzenlemiş olduğu ihtişamlı törenlerdir. Bu merasim saray hanedanında heybetli bir halde düzenlenmektedir.

Anahtar Kelimeler : Düzenlenen,etkinlikler,topluluğunsosyo-,kültürel,hayatındamühimvakalarıve,günleri,kutlamak,ve,anmak,için,hazırlıkların,yapıldığı,ve,kut..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar