Osmanlı Devleti, bünyesindeki değişik din, millet, mezhep ve kültüre haiz insan topluluklarını uzun seneler bir arada yönetmeyi nasıl başarmış olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.08.2020 tarih ve 01:43 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı Devleti, bünyesindeki değişik din, millet, mezhep ve kültüre haiz insan topluluklarını uzun seneler bir arada yönetmeyi nasıl başarmış olabilir?

makale içerik

Osmanlı Devleti, bünyesindeki değişik din, millet, mezhep ve kültüre haiz insan topluluklarını uzun seneler bir arada yönetmeyi nasıl başarmış olabilir?
Kısa Linki Kopyala

Osmanlı İmparatorluğu cihana hükmetmeye talip olmuş kısmen de başarıya ulaşmış olmuştur. Okyanusun ötesine geçememesi dışında topraklarına toprak katmış 3 değişik kıtada yargı sürmüştür. Bu kadar başarı sağlıyorken ve büyüyorken kendi bünyesine katmış olduğu değişik dinden, mezhepten, milletten insanların değişik kültüründen etkilenmiş sadece ayrıştırmadan bütünleyici şekliyle uzun seneler bir arada kalmayı başarabilmiştir. Şimdilerde bizde daha bir fazla merak mevzusu haline gelen bu durumu iyi mi başardığı şaşılmayacak şey değil.

 

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın sözünü düstur edinen Osmanlı Padişahlarının özellikleri sayılmayacak kadar oldukca belki. Bunlardan bazıları ise her insana eşit mesafede yaklaşması kimseyi ayrıştırmaması sen ben diye fark yapmaması. Uzun seneler bir arada kalmayı başaran milletlerinde bir birine hürmet göstermesi gerekliliği bilindiğinden arada çıkarılacak çatışmalarda engellenmiş, ayrışmayı tetikleyecek bir tavır sergileyecek hepimiz cezalandırılmak şartıyla engellenmiştir.

 

Sadece kendinden olana değil öteki dinlerin insanlarına, ibadetlerine hürmet yayınlayan Osmanlı İmparatorluğu bu sayede İslam dinine karşı oluşacak sevginin deposu olmuştur. Bizans’ın fethinden ilkin Avrupa da arayışlara çıkan Bizans’ın bu tavrına halk karşı çıkmış “Bizans’ta kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz” demiştir. Halkın bu tavrı göstermesinde haçlı seferleri ile İstanbul’u yakalayan haçlıların burada gerçekleştirdikleri katliamları unutmamaları ve Osmanlı’nın fetih etmiş olduğu toprakları ihya etmesinin, hoşgörülü bir huy sergilemesinin ve adil bir idare ile yönetmesinin tesiri olmuştur.

 

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,İmparatorluğu,cihana,hükmetmeye,talip,olmuş,kısmen,debaşarıya,ulaşmışolmuştur.,Okyanusun,ötesine,geçememesidışındatopraklarına,toprak,katmış,3..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar