Osmanlı Devleti’nde günlük yaşamın geçmiş olduğu evlerin işlevselliği hakkındaki malumat verelim.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.07.2020 tarih ve 00:39 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı Devleti’nde günlük yaşamın geçmiş olduğu evlerin işlevselliği hakkındaki malumat verelim.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Osmanlı Döneminde ev yaşamı mahrem bir ortam olarak kabul edilmiştir. Özellikle bayanlar günlerinin büyük bir kısmını evde geçirdiği için ev ortamı daha fazlaca bayanlar için müsait hale getirilmiştir. Evlerin inşası esnasında evlatların ve hanımefendilerin huzurlu edebileceği ve rahatlayabileceği mekanlar düşünülmüştür. Evlerin dış kapısı fazlaca büyük olup gelenlerin adam yada hanım bulunduğunu yayınlayan kapı tokmakları bulunmaktadır. Ev sahibi bu tokmak sesinden gelen bireyin hanım mı adam mi bulunduğunu anlayıp ona gore hazırlık yaparak kapıyı açarmış. Bu kapının girişinden sonrasında evin iç bölümüne girmeden büyük bir avlu ve büyük bir bahçe bulunmaktaydı. Burası bilhassa yaz günlerinde ev halkının oturup rahatladıkları yerlerdir. Ayrıca çocuklar bu bahçede oyunlarını oynamaktadır.Evin iç kısmında odalar, mutfak, konuk odaları bulunmaktadır. Ev halkının günlük yaşamında topluca bulundukları odalar bir konuk vardığında bayanlar ayrı odada erkekler ayrı odada olarak oturmaları yapılmaktadır. Evlerin büyük pencereleri ve bu pencereler önünde çiçeklerin konulduğu minik balkonlar bulunmaktadır. Osmanlı’da aileler genel anlamda çekirdek aile değil büyüklerin de bulunmuş olduğu büyük ailelerdir. Bu sebeple ev içinde aile büyüklerinin odalar ve oturdukları hususi bölgeleri bulunmaktadır. Aile büyüğü evlatların yetiştirilmesinde ve terbiyesinde ev arasında laf sahibidir. Çocukların temel eğitimi aile tarafınca verilmektedir. Kadınların eve kapatılması laf mevzusu değildir. Kadın ve erkekler ayrı ayrı eğlenceler hazırlayıp buralarda eğlenip sosyalleşmektedir.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,Döneminde,evyaşamımahrem,bir,ortam,olarak,kabul,edilmiştir.,Özelliklebayanlargünlerinin,büyük,bir,kısmını,evde,geçirdiği,için,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar