Osmanlı Devleti’nde Kılık Kıyafet Kültürünün Oluşmasında Etkili Olan Unsurlar Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 01.08.2020 tarih ve 00:52 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı Devleti’nde Kılık Kıyafet Kültürünün Oluşmasında Etkili Olan Unsurlar Nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Osmanlı Devlet’inde her millette olduğu kendine has giysileri vardır. Bu giysiler insanların maddi durumuna gore değişim göstermektedir. Kumaşın rengi, kumaş kalitesi ve kumaş özelliği tabakaya farklılık göstermektedir. Saray arasında yaşayan yüksek tebadaki insanların kıyafetlerinin kumaşları daha kalitelidir. Tabi ki her ülkede olduğu şeklinde Osmanlı Devlet’inde giyim kültürü değişik etkenler doğrultusunda değişime uğramıştır. Bunlar:Din unsuru; İslam dinine gore beyaz giyinmek iyi sayılmaktadır. Bunun yanında yeşil ve mavi şeklinde renklerin daha iyi olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle giyim tercihinde etkendir.
Fethedilen topraklar; Osmanlı Devleti sınırları geniş bir ülkedir. Haliyle fethedilen bölgeler ile kültür alışverişi yapılmaktadır. Yemek kültürü olsun, giyim özellikleri olsun, yazınsal yaşam olsun devletlerin etkilendiği mevzular arasındadır.
Gayrimüslimler; bu da fethedilen yerlerdeki özelliğe benzemektedir. Osmanlı Devleti arasında yaşayan gayrimüslim insanoğlu yerli halkı etkilemektedir.
Statü farkı; yönetimde bulunan insanoğlu ile halkın giysileri farklıdır. Aynı zamanda saray arasında yaşayan ve çalışan insanların yapmış olduğu işe gore değişik giysileri bulunmaktadır. Örneğin askerlerin giysileri ile, sadrazamların giysileri farklıdır.
Kıyafet kültürünü etkileyen öteki bir faktör zamandır. Değişen zaman içinde birçok şeyde olduğu şeklinde insanların giysileri de değişmektedir.


Anadolu’daki ilk giyimin tarihinin M.Ö. 7000 yıllarına dayandığı bilinmektedir. Kıyafet kültürü kavimlerin tesiri ile gelişmiştir. Osmanlı Dönemi’nin başlarında askerler ve memurların haricinde hepimiz istediği halde giyinmektedir. Askerlerin rütbeleri giyindikleri giyim ve taktıkları cübbeden anlaşılmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,Devlet’inde,her,millette,olduğu,kendinehasgiysilerivardır.,Bugiysilerinsanların,maddi,durumunagoredeğişimgöstermektedir.,Kumaşın,r..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar