Osmanlı Devleti’nde yeniliklerin daha fazlaca askeri alanda yapılmasının nedenleri neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 31.07.2020 tarih ve 21:49 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı Devleti’nde yeniliklerin daha fazlaca askeri alanda yapılmasının nedenleri neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Osmanlı Devleti, Ankara Savaşı ve İnebahtı Deniz Savaşı şeklinde savaşlar da büyük yenilgiye uğramıştır. Topraklarının çoğunu kaybetmiştir. Ordu dağılmış ve devlet kendi içinde birçok sorunla karşılaşmıştır. Diğer ülkelere gereksinim artmıştır. Bu da ekonomik ve siyasal açıdan Osmanlı Devleti’ni zor duruma sokmuştur.Yeniçeri Ocağı’nda tarih süresince birçok başkaldırı ve ayaklanmalar olmuştur. Bu yüzden Yeniçeri Ocağı bozulmuştur. Yeniçerilerin ıslah edilmesinin de oldukca zor olması askeri anlam da birçok güçlük çıkarmıştır.Belli dönemler de ordu son zamanların gereksinimlerini karşılayamaz hale gelmiştir. Ülke arasında ve haricinde bir seviye sağlanamamıştır. Bu da ülke yönetiminde sorunlara niçin olmuştur.Bu sebeplerin tüm bunlar bir ülkenin geleceği için oldukca önemlidir. Ülke kendi içinde sorunları çözemezse üretim yapamaz. Kendi ihtiyacını karşılayamaz. Savaş esnasında mağlubiyet alması niteliğinde topraklarını kaybeder ve ordu asker kaybeder. Donanma da ciddi zararlar olur. Bu problemler Osmanlı Devleti’nde bir çok vakit yaşandığı için yeniliklerin bir çok askeri alan da yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,Devleti,,Ankara,Savaşı,ve,İnebahtı,Deniz,Savaşışeklindesavaşlar,da,büyük,yenilgiye,uğramıştır.,Topraklarının,çoğunu,kaybetmiştir.,Ordu,dağılmış,ve,devlet,kendi&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar