Osmanlı Devleti’nin istimalet politikasının ilk aşamasında nasıl bir yol izledi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.08.2020 tarih ve 01:41 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı Devleti’nin istimalet politikasının ilk aşamasında nasıl bir yol izledi?

makale içerik

Osmanlı Devleti’nin istimalet politikasının ilk aşamasında nasıl bir yol izledi?
Kısa Linki Kopyala

İslam dininin temel fikir sistemini benimsemiş olan Osmanlı İmparatorluğu herkesi bağrına basacak bir politikayla topraklardan ilkin gönülleri fethetmeye yönelmiş, gönülleri fethettikçe toprakların fethinin gerçekleştirmesini sağlamıştır. Günümüzde kılıç zoru ile yayılmış olduğu kimi kaynaklarda söylenen İslam’ın aksine gönül alma prensibi ile yayılmış olduğu bir gerçektir. Osmanlı İmparatorluğu da bu amaç doğrultusunda kendine hedef olarak kızıl elmayı koymuş bu uğurda savaşmış yada barışmıştır.

 

İstimalet kelime anlamı itibariyle gönül alma demektir. Gördüğünüz suretiyle savaşma politikası değil gönül alma politikası ile hareket eden Osmanlı İmparatorluğu tarihte eşine rastlanmayacak kadar büyük bir devletti. Bu politikayı geliştirmeleri ile ilk aşamada fethedilen yerlerde ki halkalara; eşit davranma(kendileri şeklinde  aynı haklara haiz olduklarını bildirme), hoşgörülü olma(hangi dini benimsediklerinin kararını kendilerine bırakılması), onları himayesinde barındırma(yemek meşrubat temininin sağlanması), dışarıdan gelecek saldırılara karşı can ve mal güvenliklerinin sağlama ve ibadetlerini gerçekleştirme de serbest bırakılma şeklinde imtiyazlar tanınmıştır. Bu girişimler o yörenin halkının gönlünü kazanmaya (istimalet politikası) neden olmuştur.

 

Osmanlı imparatorluğu sonuçlar dan oldukca nedenlere istikamet vermeyi düşünmüştür. Çıkan sonucun etken olabilmesi, kendi çıkarına yarar sağlaması için sebepleri kendi oluşturmuştur. İstimalet politikası da bu nedenler içinde yer alır.

Anahtar Kelimeler : İslam,dininin,temelfikirsistemini,benimsemiş,olan,Osmanlı,İmparatorluğu,herkesibağrına,basacakbir,politikayla,topraklardanilkingönülleri,fethetmeye,y&o..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar