Osmanlı Devleti’nin Kutsal İttifak devletleri ile yapmış olduğu savaşlarda almış olduğu mağlubiyetler devletin iç ve dış siyasetinde hangi değişimlere sebep olmuştur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 07.08.2020 tarih ve 01:57 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı Devleti’nin Kutsal İttifak devletleri ile yapmış olduğu savaşlarda almış olduğu mağlubiyetler devletin iç ve dış siyasetinde hangi değişimlere sebep olmuştur?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

1.Viyana kuşatması ile süregelen mübarek ittifak devlerinin Osmanlı üstünde oluşturduğu etki, bu savaşların sonuçlanmasıyla neticelenmiştir. Kutsal ittifaklarla meydana getirilen savaşlar cevabında alınan mağlubiyetler, İç ve dış siyasette belirleyici etkisinde bırakır oluşturmuştur. Osmanlı devletinin almış olduğu mağlubiyetler cevabında toprak kaybı yaşanmıştır. Devletin yönetimi tarafınca oluşan Tuna nehrinin ötesine bundan sonrası için geçilemeyecek düşüncesi geriye dönüşü hızlandırdı.Avrupa devletleri içinde yer edinen Osmanlının yenilmez imajı sarsıldı ve Osmanlıya karşı bir özgüven oluştu. Savaşları kaybeden Osmanlı da vatan topraklarını savunmanın bundan sonrasında ki süreçte daha yararlı olacağı düşüncesi yerleşti ve fetihler durdu. Özellikle balkanlarda ve orta Avrupa üstünde üstünlüğü bulunan Osmanlı bunu yitirdi ve eski enerjisini yitirdi.

Anahtar Kelimeler : 1.Viyana,kuşatması,ilesüregelenmübarekittifak,devlerinin,Osmanlıüstündeoluşturduğu,etki,,bu,savaşların,sonuçlanmasıyla,neticelenmiştir.,Kuts..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar