Osmanlı kimliği altında yaşayan milletlerin haiz olabileceği avantajlar neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 22:58 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı kimliği altında yaşayan milletlerin haiz olabileceği avantajlar neler olabilir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Osmanlı oldukca uluslu bir devlet olmasının gereğini yerine getirme amaçlı kimi uygulamalar yapmış ve devlet olarak bu yönde siyasetler geliştirmiştir. Tüm halkları aynı çatıda toplama gayesi olan Osmanlı, değişik milletlerin öncelikli olarak dinlerinde serbest olabilmelerini elde etmiş ve her insanın birbirine karşı hürmet göstermesini sağlamıştır.Farklı iman ve kültürlerini yaşayan bu insanların; tecim yapmalarını ve para kazanmalarını, kendi dillerini özgürce konuşabilmelerini, kendi ibadethanelerini yapabilmelerini, haiz oldukları mesleklerini kendi alanlarında uygulayabilmelerini, kanunlar önünde eşit sayılmalarını, çocuklarını kendi ana dillerinde eğitebilmelerini, devlet kademelerinde çalışabilmelerini, mülk sahibi olabilmelerini ve kendi din adamlarını seçme özgürlüğü yaşamalarını sağlamıştır. Bu avantajlar değişik milletlerin bir arada yaşayabilmelerini elde etmiş ve Osmanlının merkezi otoritesini kuvvetli tutmasını başarmıştır.

Anahtar Kelimeler : Osmanlıoldukcauluslu,bir,devlet,olmasının,gereğini,yerine,getirme,amaçlı,kimi,uygulamalar,yapmış,ve,devlet,olarak,bu,yönde,siyasetler,geliştirmiştir.,Tüm,halkları,aynı,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar