Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşına Girişi

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 08.06.2020 tarih ve 16:06 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşına Girişi

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bu dersimizde Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşına girişi nasıl olduğu anlatılacaktır.

Osmanlı Devleti, savaşın başında tarafsızlığını ilan etmesine rağmen ülkede seferberlik ilan etmiş; Almanya’dan da sürekli yardım almaktaydı. Almanlar da bizi bir an önce kendi yanlarında savaşa çekebilmek için her türlü yola başvurmaktaydı. İngiliz donanmasından kaçan Goben ve Breslav isimli iki Alman savaş gemisi Osmanlı’ya sığınınca, İngilizler bu gemilerin kendilerine teslim edilmesi durumunda kapitülasyonları kaldıracaklarını, daha önce vermedikleri iki savaş gemisini vereçeklerini açıkladılar. Osmanlı yönetimi bu teklifi reddettiği gibi gemileri satın aldığını Yavuz ve Midilli isimlerini verdiğini, kapitülasyonları da tek taraflı olarak kaldırdığını açıkladı. Ayrıca sadece ismi ve bayrağı değişen bu gemilerin Karadeniz’e açılmasına izin verdi. Bu gemilerin 28-29 Ekim 1914’te Rus limanlarını bombalamasıyla Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’na girmiş oldu. 14 Kasım 1914’te ise İtilaf Devletlerine savaş ilan ederek resmen savaşa girdi.

Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşına girişi hakkında not;

Not: Osmanlı’nın savaşa katılımıyla savaş daha geniş bir alana yayıldı. Cephe sayısı arttı. Almanya’nın savaştaki yükü hafifleri. I. Dünya Savaşı’nın süresi uzadı.

Anahtar Kelimeler : Bu,dersimizde,Osmanlı’nın,1.,Dünya,Savaşına,girişi,nasıl,olduğu,anlatılacaktır. Osmanlı,Devleti,,savaşın,başında,tarafsızlığını,ilan,etmesine,rağmen,ülkede,seferberlik,ila..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar