Osmanlı ordusunun Avrupa ordularına üstünlük kurmasında Türk askerlerinin hangi özellikleri müessir olmuştur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 00:07 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı ordusunun Avrupa ordularına üstünlük kurmasında Türk askerlerinin hangi özellikleri müessir olmuştur?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Avrupa ülkelerine bakılırsa değişik bir ordu yapısına haiz olan Osmanlı çoğu zaman devşirilen yabancıları Türkleştirmiş ve kabiliyetlerine gore eğitmiştir. Eğitilen her asker alanında uzman olduktan sonrasında muharebeye katılabilmiştir. Disiplinin ve ordu yapısının temeli sağlam taşlar üstüne oturtulan Osmanlı devleti, Avrupa ordularına çoğu zaman üstünlük kurmuştur. Bu üstünlüğün bir oldukça nedene bağlı olduğu söylenebilir. Özellikle Osmanlının devlet olarak benimsediği tolerans politikası gereğince toplumlar tesir dibine alınmış ve savaşmadan dahi topraklar kazanılmıştır. Fethedilen yerlerde ki İslam sancağının götürülmesi ile oluşan tehlike yerini anlayışa bırakmıştır. İnsanların dini inanışları açısından özgür bırakılması ve inançlarını yaşamaları için lüzumlu hakların tanınması bunlara misal oluşturabilir.



Fethedilen topraklarda Osmanlı askerleri devşirme olduğundan kendi tebaasına zulmetmemiş, Türk de olsa bu şekilde çirkin bir yaklaşım sergilememiştir. Saygı duyulan sivil halk baskılardan uzak tutulmuştur. Orduları ise Osmanlının gücünün göstergesi olmuştur. Avrupa ordularında olmayan üstün özellikler kendi bünyesinde toplanmıştır. Atların kullanması ve teknik anlamda ki üstün başarıları öteki Avrupa ülkelerinde bulunmuyordu. Savaşçı özelliği ve cihat anlayışı ile de algılarında ki şehitlik ülküsü onları korkusuz kılıyordu. Yine Avrupa ordularında ki bu biçim bir yaklaşımın olmadığı doğruyu daha acele geri çekilebilmelerini sağlamıştır.

Anahtar Kelimeler : Avrupa,ülkelerinebakılırsadeğişikbir,ordu,yapısınahaizolan,Osmanlıçoğu,zamandevşirilen,yabancıları,Türkleştirmiş,vekabiliyetlerine&n..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar