Osmanlı padişahlarının ilginç ölüm şekilleri 1.kısım

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.10.2019 tarih ve 22:59 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı padişahlarının ilginç ölüm şekilleri 1.kısım

makale içerik

Osmanlı padişahlarının ilginç ölüm şekilleri 1.kısım
Kısa Linki Kopyala

622 yıl hüküm sürmüş bir imparatorluk her birinden farklı şekilde söz edilen 36 padişah ancak o padişahların ölümleride yaşamları gibi sıra dışıydı.

I.Murat:

Devletin 3. padişahı olan murat han kosavada kazandığı zaferden sonra savaş alanını gezerken muharebede yaralanan sırp kralının damadı önemli bilgiler vereceğini ve af dileyeceğini söyleyerek sultanın yanına yaklaştı.Bir hançerle onu kalbinle yaralayarak attan düşürdü.Sultan tedaviye alınsada iyileşemedi ve bu suikast sonucu öldü.

Yıldırım Bayezit:

Devletin 4.padişahı olan Bayezit , Ankara savaşında Timura yenilip esir düştükten sonra durumu hazmedeyip yüzüğündeki zehri içerek 8 Mart 1403'te Akşehir'de intahar etti.Onun ki asırlar boyunca anlatılacak olan hüzünlü bir vedaydı.

Sultan Mehmet Çelebi:

Edirne'de bir av sırasında at sırtında felç oldu.Ölüm döşeğinde vezilerini çağırıp "Oğlum Murat gelmeden ölürsem fitne çıkar.Tedarik görün ölümümü gizleyin." vasiyetinde bulundu.Amasya'da vali olan Murat'ın Bursa'ya ulaşana kadar padişahın ölüm haberi 42 gün gizlendi.Durumundan kuşkuya düşen ve ayaklanmaları güçlükle önleyen askeri yatıştırmak için askeri geçit yaptırılık bu sırada mumyalanmış cesedine kaftan giydirilip, başına sarık giydirilip pencere önüne oturtulduğu kollarının oynatıldığı rivayet edilir.II. Muratın Bursa'ya tahta çıkmasından sonra Sultan Mehmet Çelebinin cenazesi Edirne'den Bursa'ya götürülerek yeşil türbeye defnedildi.II.Murat ise şiddetli bir baş ağrısıyla yatağa düştü ve 3 gün sonra öldü.Anlatılanlara göre saray padişahın şiddetli ağrı nedeniyle inlemelerinden yankılanıyordu.

Fatih Sultan Mehmet :

Latince , yunanca gibi dilleri ileri seviyede bilip yunan mitolojisine olan ilgisiylede tanınan güçlü bir kitap tutkunu olan sultan Mehmet'in ölümüne dair ihtilaflar hala devam ediyor.Kimilerine göre aşçısı tarafından zehirlendiği söylensede Türk Tarih Kurumunun kendi sitesinde yayınladığı  açıklamaya göre niksir hastalığından yani gut hastalığından öldü.İleri ki yaşlarında deniz ürünlerini bolca tüketmesiyle aşırı kilo alan Fatih Sultan Mehmet gut hastalığına yakalanmış ve sefere çıkarken hastalanıp 7. gün vefat etmiştir.Ölümü kargaşa yaşanmaması için 11 gün boyunca saklandı bu süreçte bedeninin kokması nedeniyle İshak paşa ve kethüdası Kasım cesedin içini temizleyerek kokuyu giderdikten sonra cenaze töreni yapılmıştır.Bilgilerin kaynağı türk tarih kurumudur.

Sofu Beyazit ( II.Beyazıt) :

Oğlu Yavuz Sultan Selim tarafından savaşta mağlup edilmiş ve yine sultan Selimin emriyle zehirlenerek öldürülmüştür.Osmanlı devleti içerisinde oğlu tarafından öldürüldüğü bilinen tek padişahtır.Yavuz Sultan Selim ise 8 yıl tahta kalmasına rağmen ülke sınırlarını katladı ve büyük bir imparatorluk kuruldu ancak sırtında çıkan aslan pençesi isimli bir çıban nedeni ile öldü.

Kanuni Sultan Süleyman : 

Tüm dünya tarafında muhteşem Süleyman olarak tanınan büyük hükümdar.46 yıllık saltanatının son günlerinde Zigetvar kuşatmasında beyin kanamasından öldü.Ölümü askerler arasında moral bozukluğu yaşanmasın diye saklandı ve koktuğu için iç organları çıkarılıp Macaristan'da bir türbe yapılarak gömüldü.Fakat organları nereye gömüldüğü tam olarak bilinmemektedir.Bedenin dış aksanı ise Süleymaniye Camisine defnedildi.

 

 

Anahtar Kelimeler : 622,yıl,hüküm,sürmüş,bir,imparatorluk,her,birinden,farklı,şekilde,söz,edilen,36,padişah,ancak,o,padişahların,ölümleride,yaşamları,gibi,sıra,dışıydı.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar