Osmanlıların Anadolu’daki Rum Köylerini Fethinden Sonra Buradaki İnsanların Yaşamında Ne Gibi Değişimler Görülmüştür?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 01.08.2020 tarih ve 00:55 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlıların Anadolu’daki Rum Köylerini Fethinden Sonra Buradaki İnsanların Yaşamında Ne Gibi Değişimler Görülmüştür?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Osmanlı döneminde, Rumlar çoğu zaman deniz kenarlarında yaşamaları ile dikkat çekmektedir. Tüm düzenleri bu doğrultuda oluşturulmuştur. 1453 senesinde Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin peşinden Rumlar haliyle Osmanlı Devleti himayesi dibine girmiştir. O dönemde İstanbul ve etrafında yaşayan Rum sayısı çok fazladır. Yapılan savaşla alınan İstanbul, Rumların hayatlarının değişmesine etkili görülmektedir. Bu dönemden sonrasında Osmanlı Devleti arasında yaşayan Rumların büyük bir bölümü deniz kenarlarına yerleştirilmiştir. Osmanlı Devleti, değişik din mensuplarında olduğu benzer biçimde Rum halkına da tolerans ve anlayışla yaklaşmıştır. Dini, toplumsal ve tutumsal hayatta zorlama olmaksızın, rahatlık ve refah arasında yaşamaları sağlanmıştır.İstanbul’un fethinden ilkin Rumları rahatsız eden devletler vardı. Bunlar Batıda Katolik dünya ve Doğuda İslam dünyasıdır. Sıkışmış durumda olan bu insanların hayatları her alanda zorlaşmaya başlamıştır. Ağır vergiler altında ezilen Bizans arasında yaşayan Rumlar bu duruma reaksiyon göstermiyordur. Aynı zamanda Türklerin ilerlemesine karşı çıkmıyordu. Bunun nedeni Rumların, Türk yönetimine girmesi daha eskiye dayanmasıdır. 11. Yüzyılda Türklerin Anadolu’ya girmesi ile Rumların zamanı haliyle Türklerle ilişki içerisindedir. Türklerin din ve siyasal hayatta Rumları serbest kılması ve huzurlu yaşamaları Türklerden taraf olmalarına etkili gösterilmektedir.Rumların Türklerin himayesi altında sürdükleri hayatta, ödedikleri cizye vergileri, evlatların devşirme usulü alınmaları ve ikinci derslik yurttaş muamelesi görmelerine karşın Osmanlı Hakimiyetinde huzurlu yaşadıkları görülmektedir. Çünkü öteki devletlere göre; din ve tecim alanında özgür yaşıyorlardı. Verdikleri vergiler daha hafifti. Zaman geçtikçe sistem oturdukça bu sistemde değişmeye başlamış ve Rum halkı da daha rahatlık bir hayata kavuşmuştur.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,döneminde,,Rumlarçoğu,zamandeniz,kenarlarında,yaşamaları,ile,dikkat,çekmektedir.,Tüm,düzenleri,bu,doğrultuda,oluşturulmuştur.,1453senesinde&nb..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar